Tip na výlet: Hostýnské vrchy mají novou rozhlednu

Nová rozhledna Kelčský-JavorníkZbrusu nová rozhledna je od poloviny září k dispozici turistům a milovníkům dalekých pohledů do krajiny. Vyrostla díky 15 obcím sdruženým v mikroregionu Podhostýnsko na nejvyšší hoře Hostýnských vrchů – Kelčském Javorníku (865 m n. m. ).

Neobyčejná stavba má elegantní konstrukci z modřínového dřeva a zinkované oceli a je na ní vidět rukopis ženy, architektky Marty Balážikové.

Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 30 metrů vede 156 schodů. V pravidelných intervalech jsou na schodišti rozmístěny vyhlídkové podesty umožňujících postupně nahlížet na okolí, případně odpočinek či míjení návštěvníků.

Rozhledna poskytuje dokonalý kruhový výhled do krajiny. Na severu spatříte Jeseníky i kouřící komíny Ostravska. Západním směrem máte jako na dlani Hostýn s poutní bazilikou, větrnou elektrárnou a kamennou rozhlednou Františka Josefa I., která je nejstarší rozhlednou regionu. Uvidíte také hřeben Chřibů s hradem Buchlovem. Pohled na jih odhalí druhý hřeben Hostýnských vrchů, na kterém stojí nevelká rozhledna Maruška, za ní pak Vizovické vrchy. Kruhové panorama pak doplňují na východě Veřovické vrchy, Beskydy a Javorníky.

K rozhledně vede několik značených turistických tras. Výchozími místy mohou být Loukov, Podhradní Lhota, Rajnochovice, Tesák, Chvalčov. Výstup, dle zvolené trasy, trvá 1 až 2 hodiny.

Líbil se Vám náš článek?