Surikatí mláďata vyrazila v ZOO Tábor na průzkum venkovního výběhu

surikata-v ZOO TáborDvě mláďata surikaty vlnkované, která jsou nejnovějším přírůstkem táborské zoologické zahrady, využila pěkného počasí a vyrazila na první větší průzkum venkovního výběhu. Zatím ještě pod dohledem dospělých členů surikatí skupiny, samostatné výpravy budou podnikat až později. Skupina surikat, které patří mezi návštěvníky ZOO Tábor k nejoblíbenějším zvířatům, je nyní už sedmičlenná.

 

Surikaty pocházející z jihozápadní Afriky jsou velmi společenská zvířata, tvoří kolonie o několika desítkách členů. V těchto skupinách však panuje přísná hierarchie a rozdělení rolí. Rozmnožovat se může pouze dominantní pár, dominantní samice většinou mláďata jiné samice zabije či vypudí z kolonie. O mláďata se starají ostatní členové skupiny, protože dominantní samice velmi brzy opět zabřezne,“ poznamenala zástupkyně vedoucího ošetřovatele ZOO Tábor Ivana Nováková.

Kde koupit oblečení a obuv do přírody?
obrázek k upoutávce na kvalitní oblečení do přírody Faramugo a pracovní a trekovou obuv PrabosOutdoorové oblečení od českého výrobce Faramugo najdete na našem eshopu. Tato česká firma šije výhradně v České republice. Používá špičkové materiály včetně nanomembrány. Na našem eshopu najdete také české trekové a pracovní boty značky Prabos.

Navíc pokud zadáte tento kód 9NFHJDCD pro naše čtenáře, máte při objednávce nad 1000,-kč dopravu zdarma!

Více zde

Surikaty se živí hlavně hmyzem, pavouky, menšími obratlovci či kořeny a cibulkami rostlin. Nepohrdnou však ani ptákem či štírem, vůči jehož jedu jsou imunní. Díky propracované skupinové spolupráci dokáží ulovit i zvíře výrazně větší než jsou samy. K lovu i vyhrabávání nor či potravy surikatám slouží dlouhé drápy. Dokáží se postavit na dvě tlapky, stabilitu v této pozici jim zajišťuje dlouhý ocas.

ZOO TáborOblíbenosti surikat u návštěvníků nahrává hlavně jejich životní styl, který se přizpůsobil nehostinnému prostředí pouště. „Surikaty vylézají z nor brzo ráno a hned poté si posedají na různá místa a sluní se. Po mrazivé noci, kdy teplota v poušti klesá i k nule, se totiž potřebují pořádně prohřát. Vybraní jedinci, kteří hlídají ostatní před predátory, stojí vzpřímení na vyvýšeninách, odkud mají dobrý přehled po okolí. Neustále se rozhlíží kolem sebe, což návštěvníkům připadá, jako by jim tyto hlídky pózovaly. Ve skutečnosti však hledají jakýkoliv náznak nebezpečí,“ doplnil mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Zvířecí osazenstvo ZOO Tábor se letos utěšeně rozrůstá i přirozeně. Hned na Nový rok se narodilo rovnou jedenáct mláďat koz domácí, kamerunské a kašmírské. Chvíli po nich přišel na svět letošní první bretaňský skřítek, kterého krátce na to následoval ještě jeden a před pár dny je doplnilo další, letos už třetí, jehňátko. Táborská zoologická zahrada poté přivítala i pětici mláďat nosála červeného. V květnu do Tábora z Německa dorazila čtveřice zubřích samic, které se stanou základem budoucího stáda. Prohlédnout si nové přírůstky na vlastní oči mohou návštěvníci každý den od 9:00 do 18:00.

ZOO Tábor
  • specializuje na chov zvířat ohrožených vyhubením v Česku i ve světě
  • Vstup se psem: ANO
  • Tábor – Větrovy 10 ,390 02 Tábor 2

Oficiální webové stránky

Líbil se Vám náš článek?