Skleníky v ostravské ZOO se opět otevírají veřejnosti

Obrázek Banánovníku ve skleníkách v ZOO OstravaKvěten je již za dveřmi a s ním i zahájení komentovaných prohlídek pěstebních skleníků. Botanické zázemí ostravské zoologické zahrady se po zimní přestávce veřejnosti otevře poprvé v sobotu 6. května.

Ve skleníkovém areálu rostou na ploše1000 m2 tropické a subtropické rostliny, které se využívají k dekoraci a údržbě tropických expozic v areálu zoo. Je zde také bohatá sbírka tropického a subtropického ovoce a dalších plodů nebo různé druhy bylinek a koření. „Ukázku tropů v ostravské zoo si mohou návštěvníci prohlédnout od května do konce října každý víkend pouze v doprovodu průvodce ve dvou  časech – v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Sraz zájemců je vždy u vstupu do zoo, kde si skupinu průvodce vyzvedne. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupného do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269 nebo osobně na vrátnici zoo při návštěvě areálu,“ zve zájemce pracovník dendrologického oddělení a jeden z průvodců David Kubala.

V ostravské ZOO se otvírají skleníky, na obrázku rozkvetlá orchidejVe sklenících je možné například vidět nově upravené expozice pro epifytní rostliny, mezi které patří také různé druhy orchidejí a bromélie. Epifyty rostou na žijících rostlinách, ale vyživují se samostatně, neparazitují na nich. Termín epifyt pochází z řeckého epi– (na) a phyton (rostlina). Velmi zajímavou skupinou mezi epifyty jsou tilandsie (Tillandsia). Tyto rostliny rostoucí v pouštích, lesích i tropických oblastech amerického kontinentu bývají nazývány vzdušnými rostlinami, neboť jejich kořeny většinou slouží jen pro uchycení na stromech nebo skalách. Veškeré živiny sbírají ze vzdušné vlhkosti. Vlhkost a živiny absorbují pomocí malinkých šupinek na listech tzv. trichomů. Jimi přijímají jak atmosférickou, tak i dešťovou vodu. Množství těchto šupinek dává rostlinám charakteristické zbarvení – od zeleného až po stříbrné či šedé. Unikátem je Tillandsia usneoides, která k uchycení i přijímání vlhkosti a živin používá pouze lodyhy.

Návštěvníci mohou ve sklenících vidět a v případě zralosti i ochutnávat různé tropické plody či aromatické byliny. V současnosti zde dozrávají například plody nízké odrůdy banánovníku (Musa), citrusů (pomeranč, mandarinka, tahitský lajm, limetka či kumquat) a kávovníku arabského (Coffea arabica),“ láká David Kubala.

 Foto: ZOO Ostrava- Pavel Vlček

 

Více zde

Líbil se Vám náš článek?