Sezona v parku Zámku Průhonice u Prahy je plná novinek

Průhonické Alpinum zaplavily barvy jarních květů a brzy je doplní odstíny tisíců rododendronů. Flóra parku ale není to jediné, z čeho se návštěvníci mohou v Průhonickém parku tuto sezónu těšit. Čekají je také nově opravené cesty, obnovené zajímavé partie parku, spousta akcí pro malé a velké i pohodlnější nákup vstupenek.

Jaro si naplno vychutnají všichni, kdo zavítají v květnu a červnu do Průhonické botanické zahrady na procházky po unikátních sbírkách kosatců a pivoněk. Druhá červnová neděle patří Víkendu otevřených zahrad, kdy budou přístupné části zámku a parku, kam se běžně návštěvníci nedostanou. Na celý rok jsou připraveny i další tradiční akce, jako divadelní představení na Malém nádvoří, Japonský den, pomologické dny, vědecké dílny, koncerty vážné hudby, nebo výstavy v Galerii Natura.

„Návštěvníkům parku se snažíme připravit zajímavé akce v průběhu celého roku, aby se mohli těšit z jeho proměnlivosti. Kromě tradičních akcí je letošní novinkou Vinná stezka v délce 5 kilometrů, na které budou moci návštěvníci první zářijový víkend ochutnat špičková vína od 16 vinařství. Nezapomněli jsme ani na naše malé návštěvníky a na druhou polovinu roku jsme pro ně přichystali dětská divadelní představení“, dodává Jiří Šmída, vedoucí Správy Průhonického parku Botanického ústavu AV ČR.

Průhonický park prochází v posledních dvou letech rozsáhlou obnovou. V této sezóně se mohou návštěvníci těšit na opravené parkové cesty, opěrné zídky i oživené kompozice a bezpečnější prostředí díky ošetření, popř. odstranění rizikových stromů.

„Dramatickou proměnou prošla Hlavní vyhlídka na zámek. Její oživení v duchu myšlenek zakladatele parku znamenalo celkové otevření prostoru, a tím optické prodloužení pohledu o dosud skryté partie Podalpinské louky, leknínového zálivu a menšího z rybníků. Zásah se neobešel bez intenzivního omlazení či přesadby rododendronů a celkového vyčištění průhledu. Výsledek je ohromující,“ doplňuje Jiří Šmída.

Práce pokračují se stejnou intenzitou i v druhé části parku, kde probíhá obnova cest, výsadba více než stovky vzrostlých stromů, výsadba oplocenek stabilizující důležitou kompozici porostů a oprava drobných historických staveb.

Pokud návštěvníci zavítají do parku brzy, mohou obdivovat rozkvetlé koniklece, mochny, pupkovce, sasanky, prvosenky a mnoho dalších rostlin Alpina, které se svojí rozlohou řadí k největším alpinům na přirozené skále v Evropě. K plnohodnotné procházce jim poslouží nový průvodce po rostlinách Alpina, který nedávno vydal Botanický ústav AV ČR a je k dostání v prodejně parku.

V přízemí zámku pak mohou návštěvníci zavítat do Návštěvnického centra, Galerie Natura, expozice věnované zakladateli parku či Botanických příběhů, kde se dovědí více o výzkumu Botanického ústavu AV ČR, který zde sídlí. Vstupenky do parku lze zakoupit v prodejně, online a nově také v automatu u hlavního vstupu do parku. Více informací na http://www.pruhonickypark.cz/a v kalendáři akcí.

Miroslav Navara/TZ