Program Štefánikovy hvězdárny na měsíc ZÁŘÍ 2015

Dalekohled Štefánikovy hvězdárny v Praze na Petříně. Foto k článku magazínu gastrovýlety s programem hvězdárnyŠtefánikova hvězdárna..

je v září otevřena denně. V pondělí až pátek od 14 do 18 a od 20 do 22 hodin, v sobotu, v neděli a ve svátek 28. 9. od 11 do 18 a od 20 do 22 hodin. V pátek 25. 9. v rámci Noci vědců bude hvězdárna večer otevřena od 19 do 1 hodiny. V pondělí 28. 9. v den zatmění Měsíce bude hvězdárna za jasného počasí navíc otevřena od 2:30 do 6:30.

POZOROVÁNÍ OBLOHY DALEKOHLEDEM

Měsíc lze na večerní obloze pozorovat od 19. do 28. září. Nejlepší pozorovací podmínky jsou kolem 21. září, kdy nastává první čtvrt a kdy poblíž rozhraní mezi osvětlenou a tmavou polokoulí (tzv. terminátoru) povrchové útvary vrhají zřetelné stíny. Tehdy, na rozdíl od úplňku (nastává 28. září), vynikne plastičnost měsíčního povrchu. Z planet budeme moci na večerní obloze do poloviny měsíce nad jihozápadním obzorem pozorovat planetu Saturn.

Začíná astronomický podzim
Dne 23. 9. v 10 hodin 20 minut středoevropského letního času vstupuje Slunce do znamení Vah. Nastává podzimní rovnodennost. Začíná astronomický podzim.
            Na večerní obloze můžeme pozorovat celou řadu zajímavých objektů hvězdného vesmíru, a to především za bezměsíčných nocí, kdy světlo Měsíce neruší svým světlem pozorování slabších objektů. Patří mezi ně například dvojhvězdy Albireo v souhvězdí Labutě, gama v souhvězdí Delfína nebo Mizar a Alcor ve Velké medvědici. Na hvězdokupy se můžeme podívat do souhvězdí Herkula a Štítu, kde najdeme zástupce obou typů hvězdokup – hvězdokupu kulovou s označením M 13 a hvězdokupu otevřenou s označením M 11. Dalším zajímavým objektem je prstencová mlhovina v souhvězdí Lyry. Vzdálené galaxie můžeme vyhledat ve Velké medvědici nebo v souhvězdí Andromedy.

budova Štefánikovy hvězdárny na Pražském Petříně v nociNa denní obloze lze sledovat Slunce. Díky dalekohledu, který odcloňuje větší část slunečního světla, jsou na povrchu Slunce viditelné sluneční skvrny. Speciálním chromosférickým dalekohledem lze pozorovat sluneční protuberance. Předpokladem k pozorování je vždy jasné počasí. Pozorování každého objektu je doprovázeno odborným výkladem. V případě nepříznivého počasí je podán výklad k přístrojovému vybavení kopulí.

výstavní prostory planetária Štefánikova HvězdárnaSTÁLÁ VÝSTAVA

Astronomická výstava, jejíž součástí jsou interaktivní exponáty, optické pokusy i historické přístroje a především počítače s astronomickými informacemi, animacemi a pexesem.

SPECIÁLNÍ VÝSTAVY

Nové obzory

Kosmická sonda New Horizons je tím nejrychlejším strojem, jaký kdy člověk postavil. Výstava je přímým přenosem z těch nejmrazivějších hlubin vesmíru, kam dosud pronikl hřejivý paprsek lidského poznání.

 

POŘADY PRO DĚTI A MLÁDEŽ

  • každou sobotu a neděli ve 14:30 Na výlet do vesmíru
  •  pro děti od 7 do 10 let
  • Návštěvu lze spojit s prohlídkou hvězdárny a pozorováním dalekohledem – za jasného počasí Slunce, v případě zatažené oblohy pozemských objektů.
  • Vše je přizpůsobeno věku dětí.

POŘADY PRO DOSPĚLÉ

  •   každou sobotu, neděli a 28. 9. v 16:00
  • Čas hvězd a mandragor – pořad o rudolfínské vědě a astronomii

 

 

 

Akademie vesmírných cestovatelů

dalekohled v kopuli hvězdárny na PetříněŠtefánikova hvězdárna pořádá pro žáky 6. – 9. tříd astronomický kroužek. V průběhu devadesátiminutových lekcí, které se konají vždy jednou týdně v odpoledních hodinách, děti zábavnou formou v rolích vesmírných cestovatelů prozkoumají blízký i vzdálený vesmír a získají odpovědi na zvídavé otázky, budou pozorovat oblohu dalekohledy hvězdárny a navštíví planetárium, hvězdárnu v Ďáblicích i observatoř Astronomického ústavu v Ondřejově. Na konci školního roku získají osvědčení “vesmírných cestovatelů” a ten nejlepší absolvent obdrží malý dalekohled pro první samostatné toulky vesmírem.

Zájemci o astronomii v uvedeném věku, kteří by chtěli kroužek navštěvovat, získají bližší informace na telefonním čísle 257 320 540, kde také přijímáme přihlášky dětí do kroužku.

Štefánikova hvězdárna
Štefánikova hvězdárna

  • Hlavním smyslem existence Štefánikovy hvězdárny je popularizace astronomie.
  • Proto návštěvníkům nabízí širokou otevírací dobu 6 dní v týdnu po celý rok
  • Návštěvu v otevíracích hodinách není třeba předem objednávat
  • Během celé prohlídky se Vám budou věnovat odborní průvodci
  • Návštěva hvězdárny nabízí:
    • stálou expozici věnovanou přehledu astronomie, historii, astronomickým přístrojům a fyzice doplněnou interaktivními exponáty, fyzikálními pokusy a multimediálním obsahem
    • tematickou výstavu v historickém prostoru přízemí budovy pozorování oblohy velkými dalekohledy – probíhají kontinuálně po celou otevírací dobu
    • Ve dne se zaměřují na Slunce, po setmění na Měsíc, planety a hvězdnou oblohu. Pozorování je možné pouze za jasného počasí a je doprovázeno odborným výkladem
    • Při nepříznivých podmínkách je možná návštěva kopulí s demonstrací práce s přístroji.
  • Dle měsíčního programu(uvedeného nad tímto boxem) můžete navštívit:
    • projekce pořadů pro děti i dospělé
    • přednášky pro veřejnost
Líbil se Vám náš článek?