Prázdninové lákadlo pro rodiny s dětmi – v Třebechovicích

Objevíme jej v Třebechovickém muzeu betlémů. Jde o výstavu, atraktivní nejen pro rodiny s dětmi, ale i všechny fanoušky a pamětníky oblíbené bezpečné hračky, zvané Igráček. Putovní výstava „Fenomén Igráček” sleduje vývoj a výrobu této legendární hračky, provázející dětský svět již od roku 1976. Vznikla ve spolupráci výrobce her, hraček a Igráčka – EFKO-karton, s Inspirací Zlín a Technickým muzeem v Brně. Její ozdobou je unikátní betlém, který z klasických Igráčků vytvořil historik a modelář Miroslav Svoboda. Betlém, tvořený Igráčky, zahrnuje postavu Panny Marie s Ježíškem, Josefa, Tři krále, anděly, pastýře, vinaře, ponocného, jihočeské muzikanty a další postavičky, přinášející dary.  

Naše muzeum betlémů je odborným pracovištěm specializujícím se na dokumentaci statických a mechanických betlémů, jejich uchování dalším generacím a prezentací široké veřejnosti. Spravujeme sbírkový fond betlémů a městské sbírky. Sestává z více než 550 betlémů z nejrůznějších materiálů, z různých oblastí České republiky i zahraničí. Naším nejcennějším a nejobdivovanějším exponátem je Třebechovický mechanický betlém lidových řezbářů Josefa Probošta, Josefa Kapuciána a autora mechanismu Josefa Frimla, vytvořený před více než sto lety. Celý betlém včetně mechanismu býval uváděn do pohybu ručně, klikou. V roce 1935 byl ruční pohon nahrazen elektromotorem. Je vytvořen ze dřeva a uvádí do pohybu 371 figurek lidí a zvířat. Tento betlém procestoval nejen Českou republiku, ale i např. Kanadu, Holandsko, či Anglii. V roce 1999 byl prohlášen národní kulturní památkou,“ komentuje Petra Jahnová, vedoucí Třebechovického muzea.

Betlém, složený z upravených Igráčků, mám už několik let a stále jej každým rokem o několik nových postaviček doplňuji. Pro výstavu ve „městě betlémů“ jsem zhotovil novou svatou rodinu a k ní zapůjčil další figurky z mého domácího betlému. Už od počátku plánování výstavy v Třebechovicích nebylo těžké vybrat motiv – bude symbolizovat toto město betlémem proslulé,“ vysvětlil historik a autor unikátních, neprodejných Igráčků, Miroslav Svoboda.

Igráčci přinášejí radost a zábavu těm nejmenším už 47 let. Stále se u nás vyrábějí a nabývají na popularitě i v zahraničí, kde je děti znají pod jménem Pokeeto. Autory původních Igráčků jsou pracovníci družstva IGRA – konstruktér Jiří Kalina a designérka Marie Krejchová. Prvním Igráčkem byla v roce 1976 figurka zedníka. Toho, ale i mnoho dalších původních Igráčků si návštěvníci mohou do 3. září prohlédnout na naší putovní výstavě,“ dodává Věra Stojar, kurátorka výstavy z Inspirace Zlín.

Na naší výstavě nebudou k vidění pouze historické figurky a naše aktuální novinky, jako je třeba Igráček s pohádkou, ale také Igráčci, které vyrábíme na zakázku v limitovaných edicích pro různé instituce a firmy. Jim naše postavičky slouží jako originální dárky pro partnery, zaměstnance apod. V běžném prodeji tyto Igráčky nenajdete. Lákají tak především sběratele, pro které jsou velmi cenné a shánějí se na různých aukčních portálech apod.“, dodává Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton, společnosti, která legendární hračku vyrábí v Novém Veselí u Žďáru nad Sázavou.

Rodiče dnešních dětí si jistě budou pamatovat policistu, hasiče, doktora nebo zdravotní sestřičku. Do roku 1989 vzniklo kolem padesáti různých variant. V devadesátých letech se snažil jít Igráček s dobou, a tak se na trhu objevil třeba i skateboardista. Veřejná bezpečnost se změnila v policii a Igráček policista se objevil na motorce nebo na koni.

 Výstava je otevřena v Třebechovickém muzeu betlémů na Masarykově náměstí 1426 v Třebechovicích pod Orebem po celé letní prázdniny od úterý do neděle od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 16.30 hodin. Součástí výstavy bude také soutěž o ceny a dětská herna s Igráčky.  Více zde

Miroslav Navara/TZ

 

Líbil se Vám náš článek?