Ojedinělý cíl turistů na Vysočině

Sklárna Koulier v Oflendě na Chrudimsku je okouzlující

bílozlatá kolekce pro Vánoce 2023

Území Vysočiny je turisticky mimořádně přitažlivé. Jak díky půvabům přírodním, tak množstvím památek a dalších zajímavostí. Najdou se tu však i cíle, jež svou originalitou zanechají u návštěvníků vzpomínky – ale i zakoupené suvenýry z foukaného skla – natrvalo. Jde např. o nevelkou sklárnu Koulier v lokalitě Oflenda (nezvyklý název pochází z německého Hofland). Majitelé-manželé Šrámkovi – tu navázali na letitou tradici a její založení považují za důležité pro udržení rukodělné výroby a zdobení foukaných skleněných vánočních ozdob u nás. Impulzem pro toto rozhodnutí bylo uzavření jiné provozovny na Chrudimsku, ze které bylo na jaře 2021 propuštěno přes 20 zkušených sklářů. Šrámkovi jim tak nabídli pracovní uplatnění. Majitel má rodinné kořeny právě na Vysočině a jednu firmu zde už vlastní. Nový podnik výrobky dle nových trendů nabídne už pro blížící se vánoční sezonu.

ředitelka Kateřina Šrámková prezentuje produkci sklárny

Vánoční stromky krášlí naše domovy po mnoho dnů, stále častěji i po řadu týdnů, není výjimkou celý advent… Přinášejí radost a vánoční rozechvění zejména dětem. Ať už je zdobíme rodinnými ozdobami, uchovávanými po generace nebo střídáme barevné ozdoby, popř. módní trendy, je dokázané, že působí pozitivně na naši psychiku. Vánoční dekorace 2023 oděla sklárna Koulier do zlato-bílého hávu. Zlatá barva symbolizuje pocit zářícího štěstí. Je to barva středu, univerzální lásky, nejvyšších hodnot, symbol idealismu, velkorysosti a šlechetnosti. Zlatá mění cokoliv na hodnotné, drahocenné, žádoucí. Je sice kovem, nikoli barvou, ale v symbolice barev v křesťanské, buddhistické, aztécké a incké kultuře hraje výraznou roli. Bílá barva pak je spojena s představou nevinnosti, čistoty, osvobození, absolutní svobody, nových začátků. Uklidňuje, utěšuje, léčí tělo, mysl i ducha na všech úrovních. Zbavuje bolesti, deprese, netečnosti. Je barvou čisté duše a odhalené přirozené krásy. Má hojivou sílu, je inspirací k životu. Ochraňuje před negativními energiemi, napojuje na energie přírodních sil. Umocňuje působení barvy, s níž je kombinována. V západní kultuře je barvou nevinnosti a přirozenosti, v orientu smutku, pro Tibeťany je barvou hory Meru, jež je středem světa a symbolizuje poznání, pochopení a vědění, znázorňuje konec a po něm začátek něčeho nového, zahání zlé duchy.

stůl, kde si návštěvníci zkusí ozdobit polotovar dle svého umu a vkusu

Zlato vytváří dojem záření a světla. V symbolice barev má velký význam hlavně v křesťanství, ale i v jiných kulturách. Inkové mají zlatou přiřazenu k nejvyššímu božstvu. V Egyptě jde o Slunce a zdroj života, u Řeků o symbol nesmrtelnosti. Zlaté se připisují nadpozemské vlastnosti. Na bílou barvu pak většinou reagujeme pozitivně. Symbolizuje jas, nevinnost, čistotu, nový začátek, zrození, světlo, duchovnost, spiritualitu, vše neviditelné, nepoznané, tajemné. Odhaluje pravdu a upřímnost. Je symbolem sjednocení, průhlednosti, neúplatnosti, upřímnosti, spravedlnosti. Bílá je dokonalost, svoboda, pravda, ctižádost a osvícení. Spojením obou symbolik prostřednictvím letošní barevné kolekce se snažíme do všech rodin a domovů přinést klid, vznešenost a pohodu,“ říká Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka značky Koulier. „To, co je svaté se většinou objevuje ve zlaté záři. Zlatá barva odkazuje k jakémusi centru života, středu, slunci, ústřednímu a nejvyššímu bodu hierarchie, kolem nějž se architektonicky tvoří veškerá realita. V astrologické symbolice odpovídá zlaté barvě Slunce. Rodí pocit hojnosti, lesku a bohatství. Je barvou pravého středu, šlechetnosti, velkorysosti, nejvyšších hodnot. Pomáhá nám změnit poznání v pochopení na cestě k univerzální moudrosti, ale i při dosahování světských cílů a uznání. Přála bych si, aby kousek z tohoto všeho prostřednictvím našich ozdob proniklo do každého domu a srdce, kam se naše ozdoby dostanou. To je důvod, proč nás výroba křehké krásy naplňuje a proč jsme letos přistoupili právě k této barevné kombinaci,“ dodává Kateřina Šrámková.

sídlo sklárny Koulier na Oflendě

Koulier je připraven na nálady a přání všech zákazníků. Bílo-zlatou kolekci ale doplní i řada jiných barevných kolekcí. O tom všem se mohou přesvědčit všichni a nechat na sebe působit krásu barev přímo na Oflendě, kde ozdoby vznikají. Naleznou tu jak prodejnu s veškerou produkcí sklárny, tak tvořivé dílny spojené s exkurzemi v provozu sklárny, které budou otevřeny celý podzim i advent. Každou sobotu od 9 do 14:30 hodin mohou návštěvníci na vlastní oči sledovat, jak se vánoční ozdoby foukají, stříbří a zdobí. Pod vedením lektorky si pak každý sám může ozdobu dotvořit, nebo si ji nechat omalovat dle přání. Pro skupiny nabízí Koulier prohlídky i ve všední dny od 8.00 do 14.30 na objednání. Kdo se tu již zastavil, ten mi potvrdí: nejen, že jde o zcela originální mnohovrstevný zážitek, ale mezi skláři – většinou ženami – se setkáme s milým, ochotným přijetím a potěšíme se svým umem při tvůrčí dílně. Děti odejdou s rozzářenýma očima, ať už dorazí s rodiči, nebo se školou…

Pokud vám zatím nevyjde čas a přesto byste si rádi některé z ozdob pořídili, klikněte na http://www.koulier.cz/ . Veselé Vánoce!

Miroslav Navara