Oáza pohody a odpočinku

Výlet (ale třeba i dovolená) pro celou rodinu

Přibližně čtyři kilometry VSV směrem od známé výletní lokality Zruč nad Sázavou leží dvě sousedící lokality, které – byť zatím nepříliš objevené – za návštěvu rozhodně stojí. Jde o obce Ostrov u Zbraslavic a Bohdaneč. Nabízejí k návštěvě jednak něco, co nikde jinde nenajdeme, ale současně i pestrou skladbu dalších atraktivit, kde si to své najde prakticky každý – od dětí, přes juniory, dospělé věku středního, až po seniory. Přijde vám, že tato tvrzení vypadají poněkud nadsazeně? Nejsou – pojďme se o tom spolu prostřednictvím následujících řádků přesvědčit!

Zajisté se nejdříve zeptáte, o čem se tu dá tvrdit, že něco podobného jinde k vidění není. Tím je v lokalitě Ostrov-Zbraslavice Muzeum Ostrov lidových krojů. V čem spočívá jeho neopakovatelnost? Je nejen první, ale i jedinou expozicí v naší historii, která vystavuje lidové kroje všech oblastí Čech, Moravy a Slezska, včetně německy mluvících Čechů. Je první muzejní a sbírkovou institucí, specializovanou výhradně na lidové oděvy. Je největší – a trvalou expozicí lidových krojů v české historii. Je jediným místem, kde se můžeme seznámit se všemi odlišitelnými oblastmi lidových krojů na území České republiky, včetně jejich umístění na mapě státu. Co ve skutečnosti obnáší bohatost a rozmanitost tohoto lidového vlastnictví si uvědomíme nejlépe výčtem vystavených exponátů. Ke shlédnutí se tu nabízí 190 krojů ženských, 40 mužských a 30 dětských. Jsou instalovány na jednoduchých figurínách, z nichž 40 nese i kroje z oblastí dříve německých. Ovšem exponátů je tu mnohem více – celkem na 4000. Mezi nimi uvidíme 64 zlatých ženských čepců, 300 ženských šátků, 100 párů historické krojové obuvi, 40 krojovaných panenek, 750 historických krajek a 40 párů ke krojům náležejících punčoch. Ve vstupním prostoru muzea nás zaujme velká mapa všech 124 krojových regionů na území ČR, s věrnými vyobrazeními tamních krojů. Pokud návštěvníka toto pestrobarevné, historicky, ale i umělecky a řemeslně mimořádně cenné dědictví po našich předcích zaujme do té míry, že by si chtěl odnést vhodnou připomínku s sebou, je tu k mání atlas 202 zobrazení lidových krojů Čech, Moravy i Slezska s doprovodnými texty. Muzeum Ostrov lidových krojů naplňuje interiér rozlehlé pohledné budovy, povstalé z ruin a citlivě rekonstruované. Je součástí návsi malé vesnice, jejíž prostor dále obklopuje tzv. Hospodářský dvůr Ostrov, sestávající z budovy zámečku – hotelu, samostatného multifunkčního sálu s kapacitou do 120 osob, chalupy k dalšímu ubytování a bývalé sýpky, jejíž využití se v současnosti řeší.

Zbývající nabídku oázy rekreace, sportu a zábavy najdeme cca 3 km SV směrem, v obci Bohdaneč. Tady se pod firemní značkou Agnes skrývá zbytek avízované pestré škály možností. Především jde o hotel s restaurací. Prostorný stylový srub z masivních kmenů borovice douglasky nabízí ubytování ve dvou- a třílůžkových pokojích, s tříhvězdičkovým komfortem dle evropských norem. Nechybějí tu salonky pro rozmanité společenské akce – od rodinných až po firemní. Kolem hotelu jsou rozmístěna sportoviště a sousedí s rybníkem, kde firma Agnes provozuje chov ryb a umožňuje hostům i rybolov sportovní. Stačí zakoupit místní jednorázovou povolenku, což přitahuje zejména rybářské nadšence, kteří sem opakovaně míří. Chov se věnuje tradičním druhům ryb v našich zeměpisných podmínkách, jako je kapr, štika, candát, amur apod. Restaurace má stovku míst u stolu, v letní sezoně rozšířenou o stoly na terase. Chlubí se denní nabídkou jídel vždy z čerstvých, převážně vlastních surovin, včetně jehněčího, hovězího a drůbežího masa a ryb. Příslovečnou „třešničkou na dortu“ je tu vlastní, na místě pečený venkovský chléb.

Zejména pro rodiny s dětmi je lákavá farma, vlastnící širé pastviny v okolí. Chovají se tu stáda hospodářských zvířat, celoročně pod širým nebem. Samozřejmě jde o vhodná plemena, jako ovce Romney Marsh, pastevní prasata Mangalica a skotský náhorní skot Highland Cattle a Aberdeen Angus. Restaurace Agnes tak získává vysoce kvalitní maso pro své hosty. Farma – to není jen zvířectvo, ale také ovocné sady. Odtud se získávají suroviny pro moštárnu a palírnu, která je nejen součástí společnosti Agnes, ale současně atraktivitou pro návštěvníky. Provoz si lze prohlédnout a svou návštěvu zakončit ochutnávkou, či nákupem suvenýrů a krajových potravinářských i rukodělných výrobků. Palírna i moštárna dbá na čistě přírodní produkci – zdejší pálenky, likéry i medoviny nesou certifikát Košer. Rozhodně se tu nesetkáme s chemickou konzervací, umělými přísadami, ani přidávaným cukrem či lihem.

Budete souhlasit, nabídka zdejšího „ostrova“ odpočinku, zábavy, sportu či společenského vyžití je opravdu originální a dostatečně pestrá. Konečně – pokud bychom se dostatečně nasytili nabídkou místní, v okolí objevíme velký výběr dalších atraktivních cílů. Podle svých zájmů, zálib a vkusu můžeme volit např. památku UNESCO Kutnou Horu, zámek Kačina, pivovar Kácov, ci některou z lokalit podél blízkého toku řeky Sázavy. Do okolí můžeme vyrazit nejen autem, ale i na kole, na koni (zařídí Agnes), či stylem Nordic-walking – hole opět zapůjčí Agnes. Nu a na závěr se můžeme s touto oázou pohody a rekreace rozloučit výhledem ze zdejší rozhledny Bohdanka. Je svého druhu nejvyšší v celé Evropě (52,2 m) a lze odtud vidět nejen do širokého okolí, ale za příznivých podmínek třeba až na hřebeny Krkonoš…

Miroslav Navara