Netradiční novinka v pražské ZOO

Papírna v zoo kde se vyrábí ruční papír Pražská ZOO se chystá na novou sezónu (více o zahájení sezóny zde) a pro své návštěvníky si připravila netradiční expozici. Již na Velký pátek své brány otevře zcela nová papírna na výrobu ručního papíru. A to papíru vskutku netradičního. Je totiž vyráběn ze sloního trusu. Jeho výrobu si můžete vyzkoušet i vy! 

Účelem výrobny sloního papíru je představit návštěvníkům principy výroby sloního papíru a umožnit jim aktivně se do výroby zapojit. Výchozí surovinou je vláknina získaná z trusu slonů žijících v Zoo Praha. Sloni totiž mají poměrně nedokonalé trávení a značná část pozřené vlákniny zůstává nestrávená. A právě díky tomu je sloní trus velmi vhodný pro „papírenské“ zpra­cování, což je v domovině asijských slonů známým faktem. Například na Srí Lance jsou podobné výrobny sloního papíru, jako je Papírna v Zoo Praha, vyhledávanou turistickou atrakcí.

Technologie Papírny v Zoo Praha byla konzultována s papírnou ve Velkých Losinách, která je nejdéle nepřetržitě fungující výrobnou ručního papíru ve střední Evropě.

Výroba ručního papíru ze sloního trusu Tam také pro pražskou zoo vyrábějí z dodaného základního materiálu – proprané a vydezinfikované zbytkové vlákniny ze sloních exkrementů – polotovar ve formě granulí papíroviny. Právě z té, si následně mohou návštěvníci zoo vlastnoručně vyrobit originální ruční papír.

Standardní dílny se budou konat v 11 a 14 hodin, každý den v týdnu s výjimkou pátku a lze se na ně objednat na e-shopu zoo, nebo si (v případě volné kapacity) službu zakoupit v den své návštěvy zoo přímo v budově Papírny. Program bude trvat cca 45 minut a je určený maximálně pro 10 osob. Cena pro dospělé je 100 Kč a pro děti 70 Kč za osobu. Pro skupinu do 10 osob je cena programu 800 Kč.

Dle TK Zbyněk Metelka

Výrobky z ručně dělaného papíru v ZOO Praha