Národní muzeum obohatilo prázdninovou nabídku návštěvníkům
V Historické budově Národního muzea byla v těchto dnech otevřena nová výstava, nesoucí název Karetní partie zimního krále. Návštěvníkům přináší jedinečnou příležitost objevit unikátní soubor šestatřiceti alegorických hracích karet, původem z Vídně. Byly vytištěny během třicetileté války, která radikálně změnila běh dějin v zemích Koruny české, ale i v celé Evropě.
Karty se svým vznikem vztahují k roku 1621. Alegorickou formou ilustrují porážku českých stavů a následující osudy „zimního krále“ Fridricha Falckého a dalších významných osobností stavovského povstání. Originální soubor mědirytin se do naší doby dochoval pouze ve dvou exemplářích. Jeden z nich je součástí tzv. Troilova sborníku, souboru téměř dvou set grafik z prvních desetiletí 17. století, který má ve svých sbírkách pražské Národní muzeum. Druhá sada je součástí expozic Deutsches Spielkartenmusea v Leinfelden-Echterdingen v Německu.
Karty jsou na výstavě doprovázeny vysvětlujícími latinskými komentáři významného slezského sběratele a bibliofila Františka Gottfrieda Troila, v jehož majetku se soubor karet nacházel. Jejich autorem byl polský františkán Wojciech Dembołęcki, působící jako vojenský kaplan polského kozáckého oddílu lisovčíků, který se rovněž zúčastnil bojů během třicetileté války. To je také důvodem, proč byl karetní soubor nadepsán Vysvětlení tajemství nových hracích karet, zvaných Karty kozáků lisovčíků. Lze jej považovat za jistou součást dobové literatury, zabývající se historií třicetiletého konfliktu v Evropě. Unikátní výstava Karetní partie zimního krále, provázená samozřejmě i komentáři v češtině, bude v Historické budově Národního muzea otevřena až do letošního 20. října.
Miroslav Navara/TZ