Na kole po Východních Čechách

Kolo je ideálním dopravním prostředkem pro cestování po Východních Čechách. Celá zdejší krajina je totiž protkána sítí cyklostezek, které nabízejí výlety pro rekreační i zdatnější cyklisty. Na trase je přitom celá řada atraktivních zastávek, které byste neměli minout.

Pod Kunětickou horou

Pardubicko je jako stvořené pro nenáročné výlety na kole. Jediný větší kopec, který vyčnívá nad okolní terén, je Kunětická hora. A právě do jejího okolí vás zve tento výlet. Start je v historickém centru Pardubic, kde doporučujeme navštívit především ojedinělé expozice Východočeského muzea na Zámku v Pardubicích. Vynechat byste určitě neměli ani prohlídku úžasné Perníkové chaloupky v Rábech a majestátního hradu na Kunětické hoře. V parném létě se po cestě můžete osvěžit v písnících u Čeperky a Stéblové. Nenáročný okruh začíná i končí v Pardubicích a povede vás přes Ráby, Kunětickou horu, Opatovice nad Labem, Čeperku a Srch.

Oddechová vyjížďka kolem lázeňského města

Okolí městečka Lázně Bohdaneč je v kladném smyslu poznamenáno několika slavnými osobnostmi spjatými s historií Pardubicka. Tou první je mocný šlechtic Vilém z Pernštejna, který si na konci 15. století zvolil Pardubice za svou rezidenci a právě v okolí Lázní Bohdaneč začal v té době budovat mohutnou rybniční soustavu. Druhou významnou osobností je přední český architekt Josef Gočár, autor nejkrásnějšího pavilonu v areálu Léčebných lázní Bohdaneč. Cyklistický výlet začněte v Lázních Bohdaneč a pokračujte kolem Bohdanečských rybníků směrem na Semín, Břehy a Mělice. Pojedete tak nejen po stopách historických velikánů, ale i krásnou přírodou a úžasnými místy vhodnými k přírodnímu koupání.

Z Poličky do Svitav přes kopec a zpět

Jedná se o poněkud náročnější trasu, ale těm, kteří ji zdolají, nabídne odměnu v podobě bohatých kulturních i historických památek, které potkají po cestě. V Poličce je možné obdivovat zachovalé městské hradby a navštívit Muzeum Bohuslava Martinů ve věži kostela svatého Jakuba. Ve Svitavách se nachází Muzeum esperanta a odpočinout si můžete v lesním rekreačním areálu Brand nebo u Svitavského rybníka. Cesta zpátky může být vzhledem ke stoupání směrem k Poličce pro někoho náročná, je ale možné využít vlakovou dopravu a kopcům se vyhnout.

Tip: Cyklopecky Pardubického kraje

Pokud se vydáte na kole do Východních Čech, určitě si nezapomeňte vyzvednout v některém z informačních center Vandrovní knížku, ve které jsou doporučené ty nejlepší cyklotrasy. Zapojit se můžete i do soutěže a sbírat razítka na jednotlivých stanovištích. Více na: www.vychodni-cechy.info/cyklopecky.

Zdroj foto: Linda Vojancová

Líbil se Vám náš článek?