Motýli se usadili – tentokráte v Liberci

Exotický výlet do motýlího domu Papilonia 

Severočeský Liberec se v těchto dnech zařadil mezi města, která se mohou pochlubit příležitostí skutečně exotickou. V pátek 5. dubna 2024 zde proběhlo slavnostní otevření unikátní stálé expozice motýlího domu, nazvaného Papilonia. Lze ji objevit v obchodním domě Forum Liberec v samotném centru města a láká nejen na nejkrásnější motýlí druhy na světě, ale svou přitažlivost násobí tajemstvím, zahalujícím okolnosti pádu letadla, jež havarovalo uprostřed džungle. Kdo by odolal příležitosti vydat se po stopách záhady v exotickém prostředí?

Turistická atrakce s přidanou hodnotou

Expozice Papilonia je speciálně vybudovaný ekosystém, který exotickým motýlům simuluje přirozené prostředí pro zdravý a aktivní život a hostům přináší neopakovatelné zážitky. Celá prohlídka je kontaktní a umožňuje tak seznámení s motýlími druhy z Jižní Ameriky, Asie nebo Subsaharské Afriky bez jakýchkoli bariér. Nabízí tedy mnohem víc než jen vizuální zážitek, což je v dnešní digitální době velkou výhodou.

Spokojeni v Papilonii jsou i samotní motýli, kteří zde obývají trvale ideální podmínky. Přítomnost návštěvníků je nijak nestresuje, protože nemají vrozený strach z lidí, naopak na ně velmi často reagují přímým kontaktem. Obzvlášť je přitahují výrazné barvy na oblečení nebo ovocné, či květinové parfémy. Návštěvníci si je tedy mohou i vyfotit nebo si jimi ozdobit svá selfíčka. Jak konstatuje management zařízení, expozice nepochybně napomůže i šíření osvěty o tomto užitečném, avšak ve volné přírodě bohužel často ohroženém druhu.

Motýlů v přírodě bohužel ubývá, a proto je nutné, aby lidé motýly poznali osobním zážitkem a chápali jejich potřeby. Protože o čem nic nevíme, to neumíme chránit,“ říká provozovatel motýlího domu Roman Štěpánek.

Osloví návštěvníky každého věku

Papilonii spojuje jednotný koncept, avšak s rozdílnou tematikou. Pro libereckou expozici byla vybrána záhada letadla, které se zřítilo uprostřed džungle. Podle provozovatele je ideální pro kluky a holky jakéhokoli věku, kteří se rozhodnou motýlí dům navštívit, ale stejně tak může být společným zážitkem pro rodiče a prarodiče s dětmi popř. vnoučaty, mladé páry, krátce – aktivní lidi v jakémkoli věku. Vždyť jak potvrzuje obecná zkušenost, sdílení rozmanité zážitky umocňuje a současně se stává společnou vzpomínkou, zážitkem, který posiluje vztahy – ať už v rodině, v partnerství, různých kolektivech přátel, kamarádů, nebo fanoušků se stejnými zálibami. Navíc díky umístění na strategickém místě s výbornou dopravní dostupností.

Zázemí poskytuje Papilonii obchodní centrum Forum Liberec, jehož vedení od počátku projevovalo velký zájem o provoz této atrakce a prokázalo velkou vstřícnost. M. j. i proto – přes technicky náročnou výstavbu – se tu podařilo motýlí dům otevřít v plánovaném termínu.

Přáli jsme si, aby si návštěvu mohli užít nejen děti, ale i jejich rodiče. Aby to bylo místo zajímavé pro prarodiče s vnoučaty i pro mladý zamilovaný pár nebo aktivní lidi středního věku, kteří si zde takzvaně vyčistí hlavu od pracovních a jiných každodenních povinností,“ doplňuje Roman Štěpánek.

Motýlí dům Papilonia Liberec je otevřen celoročně, denně od 9 do 20 hodin. Objevíme ho v OC Forum Liberec (2. patro), Soukenné náměstí 2a. Webové stránky zde

Miroslav Navara/TZ

Foto: Papilonia

Líbil se Vám náš článek?