Křtiny tapíra čabrakového v ZOO Praha

_ Mládě tapíra čabrakového v ZOO Praha při křtinách Dnes (31.1.2016) odpoledne bylo v pražské zoo pokřtěno jedno z nejvzácnějších mláďat roku 2015. Sameček tapíra čabrakového dostal od své kmotry herečky Lenky Krobotové jméno Budak Puntja.

Malý tapír čabrakový se narodil 15. října 2015 a hned si svým okouzlujícím zjevem získal velikou přízeň návštěvníků pražské zoo. Tmavá srst zdobená světlými puntíky přímo vybízela k tomu, aby i chovatelé mu pracovně začali říkat Puňťa. I když se v posledních týdnech mládě hodně přebarvilo a už se pyšní světlou „vestičkou“ dospělých tapírů, drobné puntíky zejména na hrudi jsou ještě vidět. Návštěvníci dnešních křtin tak napjatě očekávali, zda mu pracovní jméno zůstane, nebo dostane jiné.

_ Mládě tapíra čabrakového v ZOO Praha„Od kurátora Pavla Brandla jsem se dozvěděla, že až malý tapír dospěje, odejde do jiné, zřejmě zahraniční zoo. Jméno Puňťa se naší rodině moc líbí, ale má pro cizince složitější výslovnost. Tak jsme se nakonec rozhodli pokřtít mládě jménem Budak Puntja, což se dá přeložit jako kluk Puňťa. Slovo budak pochází z malajštiny a je to výraz právě pro kluka,“ odůvodnila výběr jména kmotra mláděte herečka Lenka Krobotová.

Během posledních tří generací klesly počty tapírů čabrakových v přírodě na méně než polovinu. Na vině je především těžba exotického dřeva tropických stromů a velkoplošná přeměna nížinného deštného lesa na člověkem využívanou půdu, např. plantáže palmy olejné. Kvůli ní přišlo mnoho tapírů o domov, další zůstali odříznuti ve zbylých ostrůvcích lesa, kde jen těžko hledají vhodné partnery. Celkový počet zvířat se podle odhadů pohybuje okolo pouhých 5 000 jedinců, přežívajících v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře. V ostatních částech svého původního areálu byl již tapír čabrakový vyhuben.

_ Mládě tapíra čabrakového v expozici ZOO Praha“Neuvěřitelně rychlé šíření plantáží palmy olejné nejenom v jihovýchodní Asii, ale také v Africe a Jižní Americe vede k ničení přírody a stalo se bezprostřední příčinou ohrožení řady druhů zvířat i rostlin. Protože jedním z hlavních úkolů moderních zoologických zahrad je podílet se na ochraně biodiverzity, nechceme, aby se v našem areálu prodávaly výrobky, které palmový olej obsahují. Proto mají nájemci našich restauračních zařízení ve smlouvách uvedeno, že ho nesmějí používat při přípravě pokrmů. Rovněž s našimi dodavateli jednáme o tom, aby do zoo dodávali “palm oil free” výrobky. Například ze třiceti položek sortimentu, kterým do naší zoo dodává společnost Mondelez, budou napříště obsahovat palmový olej jen dvě. A jak věřím, za čas už ani jedna.” Sdělil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Dle TZ. Zbyněk Metelka

Foto: Václav  Šilha/Zoo Praha

Líbil se Vám náš článek?