Knižní tip: HEDVÁBNOU STEZKOU

Obal knihy Hedvábnou stezkouV Nakladatelství JOTA právě vychází novinka z ediční řady Cestopisy autorky Lucie Drbohlavové Hedvábnou stezkou.

Pohodlně se usaďte, let na kouzelném koberci právě začíná. Budeme sledovat stopy dávných karavan až do Střední Asie, do samého srdce Hedvábné stezky. Tady stávala velkolepá města, na jejichž vyhlášených bazarech se prodávalo a překládalo zboží putující z nejrůznějších koutů Asie do Arábie a Evropy.

I v současné době je Střední Asie úžasným koutem světa, o němž se toho ovšem ve zprávách mnoho nedozvíte a v nabídkách cestovních agentur ho většinou nenajdete. Zajímalo nás, jestli lze z dob jeho dřívější slávy ještě dnes něco vidět, cítit a zažít. To, co jsme při našem dvouletém putování po středoasijských končinách objevili, předčilo všechna naše očekávání.

Začtěte se do vyprávění o pohnutých osudech tamních lidí, nechejte se okouzlit barvitostí a rozmanitostí místních kultur, seznamte se s paradoxy středoasijských dějin i politiky. Nahlédněte do míst, kam se kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci nejspíš v blízké budoucnosti jen tak nepodíváte, a inspirujte se zkušenostmi, jak si lze užít cestování s batohem na zádech a s poloprázdnou kapsou.

více zde

Lucie Drbohlavová
strávila ve Střední Asii přes dva a půl roku, z toho pracovně téměř dva roky v Afghánistánu. Během studia mezinárodních vztahů a diplomacie, i mezi jednotlivými pracovními pobyty na misích Člověka v tísni, cestovala se svým manželem po Asii, Africe i Jižní Americe. Střední Asie, jižní Asie a „Střecha světa“ jim učarovaly nejvíce.  Na cestách se učí místním jazykům, často jezdí stopem nebo trekují mezi vesnicemi, aby co nejlépe poznali život obyčejných lidí, jejich kulturu, tradice, náboženství i hodnoty.

Autorka ráda bourá mediální stereotypy o zemích, které poznala. Svými články a knihami přibližuje českým čtenářům radosti i strasti obyvatel dalekých končin, snaží se čtenáře přesvědčit, že všude žijí lidé hodni naší úcty, od nichž bychom se mohli mnohému naučit.

Líbil se Vám náš článek?