Výlet korytem Bílé Opavy k vrcholu Praděd

[slideshow_deploy id=’1438’]

Vydejte se na cestu plnou přírodních překážek…

060Výchozím bodem tohoto výletu jsou překrásné lázně obklopené Jesenickýma horama Karlva Studánka, o které si můžete přečíst v v našem článku zde. Na cestu k vrcholu se můžete vydat po dvou trasách, jedna, jednoduší a méně akční vede po hřebenu nad korytem Bílé Opavy a já osobně jí doporučuji na cestu zpět. Druhá tzv. náročná stezka vede přímo s korytem říčky a musíte na ní překonávat četné můstky, lávky, schody či žebříky, které jsou zde jako jediný výdobytek civilizace. Jinak je zde příroda bez zásahu člověka. Takže si v některých místech důkladně prohlédnete co s lesem dokáže taková vichřice. Na jaře počítejte s tím že se budete místy brodit řekou a není nic neobvyklého zde v květnu ještě narazit na sníh. V zimě není horskou službou doporučeno se sem vydávat. Jinak ale není cesta zase tolik náročná a i děti jí většinou hravě zvládnou a budou nadšené při zdolávání všech překážek. Za veškerou námahu099 se Vám Bílá Opava zavděčí překrásnými kaskádami, vodopády či peřejkami. Prohlédnete si také smrkový prales, jehož některé části jsou chráněny jako genová základna smrku a na sedmi informačních cedulích se dozvíte vše o geologickém formování této lokality a mnoho zajímavého o zdejší přírodě. Trasa je dlouhá deset a půl kilometru a zdoláte zde převýšení 550 metrů. Na jejímž konci Vás čeká nejvyšší vodopád Bílé Opavy (7.9m) na který navazují peřeje překonávající na úseku dlouhém 40 metrů, výškový rozdíl 16,4 m.

Nejstarší chata Jeseníků…

Barborka Vás přivítá po zdolání náročné ale čarokrásné cesty, po osvěžení zde se můžete vydat až k vysílači Praděd po asfaltové silnici nebo po hřebenech k Petrovům kamenům jenž jsou z botanického hlediska unikátním místem díky lišejníkům a mechům a endemickým druhům Zvonek jesenický a Lipnice jesenická které přežívají jen v několika ostrůvcích pod Petrovými kameny.

Na Pradědu nezapomeňte na Praděda…

závěrem Vám doporučuji si v restauraci vysílače dát sklenku zdejšího likéru Praděd, jelikož Praděd je ochránce zdejších hor, pomůže Vám při cestě zpět. Jen ještě jedno doporučení, i když se k vrcholu vydáte za horkého letního dne, nezapomeňte si do batůžku přibalit něco teplého, průměrná teplota zde nahoře nepřevyšuje 1°C .

Pro www.gastrovylety.cz Zbyněk Metelka

Fotogalerie Jeseníků:

[nggallery id=16]

Kam dál:

 

 

Líbil se Vám náš článek?