Jaderná elektrárna Temelín pomáhá motýlům!

Motýlí louka vznikla u Temelína

Na obrázku motýl Glacopsyche_alexis Modrásek kozincový v článku o motýlích loukách a o tom jak pomáhat chránit motýli Z české přírody mizí motýli. Celkově jich v posledních desetiletích ubyly až desítky procent a ve 20. století úplně vyhynulo 18 druhů. Podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) je tento trend bohužel patrný v celoevropském měřítku.
Důvodem je mimo jiné i intenzivní péče o louky a travnaté plochy, které tvoří přirozené prostředí tohoto hmyzu. Ten trpí rostoucí zástavbou, intenzifikací zemědělství, zabíráním lučního porostu například pro sklady a silnice, popř. „zalesňováním“ rychle rostoucími dřevinami či opouštěním půdy v regionech, kde se zemědělství kvůli přírodním podmínkám ekonomicky nevyplácí.
Hned dva druhy motýlích luk mají v Temelíně. Letničkovu a trvalouLidé si někdy paradoxně myslí, že častým sekáním luk a intenzivní údržbou krajiny přírodě pomáhají. Ne vždy to platí. Rychlá, velkoplošná a často bezezbytková seč motýlům sebere veškerá stanoviště, která potřebují pro páření, nebo jako zdroj potravy housenek a dospělců. Krátce sečený „green“ tak motýlům spíše ubližuje. Pomoci mohou motýlí louky, ale i majitelé zahrad, stačí ponechat neposečený pás, který motýlům alespoň dočasně poskytne útočiště.“ upřesnila Jana Šlancarová z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity a Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd České Republiky.

Kde koupit oblečení a obuv do přírody?
Outdoorové oblečení od českého výrobce Faramugo, obuv Prabos a Bennon najdete na našem eshopu. Navíc pokud zadáte tento kód 9NFHJDCD pro naše čtenáře, máte při objednávce nad 1000,-kč dopravu zdarma!

Více zde

Jednou z forem jejich ochrany je vytváření mozaikovité krajiny a rozvoj pestrého lučního porostu ve formě takzvaných motýlích luk. Jedna taková vzniká u Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. „Zdejší park je protkán řadou cestiček lemovaných stoletými stromy, dominantou je ale rybníček s ostrůvkem. Motýlí louka se sem rozhodně hodí a jsme rádi, že jsme mohli pomoci na úbytek motýlů upozornit,“ uvedla Zlata Hřibová, která zodpovídá za Infocentra Skupiny ČEZ.

V České republice žije 143 druhů denních motýlů, z nichž je přibližně 70 druhů různou měrou ohroženo. Zákonem je chráněno 22 druhů motýlů, z toho kriticky ohrožených je 8 a silně ohrožených 11 druhů motýlů.