iQLANDIA v Liberci – to prostě musíte zažít

O Libereckém centru..

IQLandiaiQLANDIA se těžko píše. To se totiž musí zažít! A věřte, jakmile sem jednou přijdete, nebudete chtít odejít. V tomto moderním science centru se i z nejzatvrdlejších dospěláků stávají děti. A z dětí dospěláci, lačnící po vzdělání, nasávající, ve škole tak nudné, definice a teorie. Zde se totiž učí hrou. Mnozí z Vás určitě znají staršího sourozence IQlandie, a to IQ park. iQlandie byla otevřena v loňském roce (2014), sídlí hned naproti a cílí na starší děti. Naleznete zde 4 patra nabité interaktivními expozicemi v deseti odděleních snad ze všech oblastí světa kolem nás.

Do nitra naší planety..

Výlet pro rodinu do IQLANDIE v Liberciv expozici věnované geologii České republiky. Pod zachovalými sklepními klenbami vás čeká neobyčejný svět krápníků, jeskyní, hornin a minerálů. Dozvíte se, ve které části naší země se nacházejí a k čemu všemu se dají využít. Zahrajete si na jeskyňáře – prozkoumáte krápníky, či jeskyni zvanou plazivka. Z hlubin podzemního světa se vydáte do vodního světa. Cachtejte se, máchejte se a ráchejte se a pochopte tak princip zdymadla, vodních turbín i jaké nebezpečí číhá na vodáky pod jezem. Odvážní a mrštní se mohou protáhnout tajemným tunelem pod korytem a sáhnout si na otáčející se kamennou zeměkouli.

Z vody rovnou do vesmíru..

Zábava pro celou rodinu IQLandie Libereczde zažijete velké dobrodružství. Začít byste rozhodně měli simulátorem Velkého třesku. V jedné minutě tu prožijete vývoj celého vesmíru od samého počátku! A co takhle vyzkoušet, jak funguje přitažlivost na Měsíci? Anebo se náhle ocitnout v absolutním nekonečnu? Kdo má pro strach uděláno, ten si ještě předtím určitě troufne na Hvězdný kolotoč. Připoután v jeho okruží si na vlastní kůži vyzkouší, jaké pocity zažívá kosmonaut při cestě do vesmíru.

Voda, oheň, vítr, země..

Výlety v Libercičtyři živly ve stejně nazvané expozici, kde na vlastní kůži prožijete tornádo, zemětřesení, blesky, vodní víry a také se hravě dozvíte, jak tyto přírodní úkazy vznikají. Po zážitcích s živly si určitě rádi užijete spousty legrace ve veselém bublináriu, i úžasném světě nanotechnologií, kde budete na dálku ovládat robotické rameno, pohybem těla pronikat do hmoty, nebo dokonce rozbíjet atomy. A co teprve až si pohyby vlastního těla zazoomujete z pohledu na celý les třeba nitro motýlího křídla, nebo pouhým šlápnutím vybudíte nanovlákno a upředete si vlastní virtuální nanovlákennou vrstvu, po které se dostanete k podstatě svého vlastního já.

V jedné z nejrozsáhlejších expozic..

IQLandie Liberec Robotkterá je věnovaná lidskému tělu a lidským smyslům, je připraveno zhruba 80 důmyslných interaktivních exponátů. Na prohlídku a pokusy s vlastním tělem si proto rezervujte alespoň dvě hodiny. Tušíte třeba, jaký je největší orgán lidského těla? Nebo jestli dokážete silou mysli uvést do pohybu kuličku? Zde se hravě naučíte mnohem víc! Seznámíte se zde také s humanoidním Robotem Thespianem – jediným v celém Česku! Měří 175 centimetrů a váží 33 kilo. Kromě češtiny si dokáže povídat v polštině, němčině a angličtině. Thespian používá gesta i mimiku, zaleží na vás, co bude říkat a jak se bude chovat. Lze jej ovládat a programovat pomocí blízkého dotykového displeje, reaguje i na váš pohyb a gesta. A pozor – dokonce se může stát vaším Avatarem!

Od lidského těla..

IQLandieto je jen krůček k lidské sexualitě. Expozice sexmise je speciálně vytvořená pro všechny holky a kluky od 12 let výše! Velmi názorně, zábavně a přitom citlivě odpoví na všechny otázky kolem sexuálního života. Expozice byla připravena ve spolupráci se sexuology a dětskými psychology a jedná se o první svého druhu v celé Evropě! Z ústředního prostoru – „matčina lůna“, které slouží jako relaxační zóna a kde zaslechnete i tlukot matčina srdce – se postupně vydáte do vzájemně propojených sekcí JÁ, MY, ONI a TABU, plné moderních interaktivních exponátů, neuvěřitelných projekcí a zajímavých grafik.  Ideální způsob pro rodiče, jak nenásilně zapřáhnout rozhovor o sexu, aniž by to bylo pro všechny zúčastněné trapné. IQ Landia LiberecOd sexu se dostanete do expozice nazvané věda v domě, kde nahlédnete pod pokličku věcí z našeho všedního života. Zjistíte, proč se rychlovarná konvice sama vypne, na jakém principu funguje lednička, mikrovlnka, záchod, televize, žehlička, myčka, nebo třeba auto. Prozkoumáte útroby domu, co mu bublá a jiskří ve zdech, i kam všechny ty roury a trubky z kuchyní, koupelen a záchodů vedou. Na terase IQLANDIE se nachází rozsahem nejmenší, zato umělecky nejvíce zaměřená expozice, která vám nabídne hudební exponáty, díky nimž pochopíte základní principy tvorby zvuků. Za dobrého počasí také překrásný výhled na Ještěd a další významné body Liberce. Na chodbách IQLANDIE naleznete galerii slavných vědců „Češi světu”.  Velký prostor je zde věnován i současným mladým vědeckým nadějím. Třeba se na zdech těchto významných vědců jednou objeví i jméno Vašeho dítka 😉

Odpočinout si můžete..

IQ Landie Planetarium v relaxačních zónách, kde naleznete spoustu zapeklitých hlavolamů a zábavných kvízů, při nichž otestujete své znalosti i bystrost. Matematické exponáty vám názorně vysvětlí Pythagorovu větu, nebo vlastnosti různých kuželoseček. Milovníci čísel se zase dozvědí, jak charakterizují statistici průměrného Čecha, a také si prověří, kolik desetinných míst si pamatují z čísla Pí. Nezapomenutelný zážitek nabízí 3D planetárium. Kromě unikátních 3D projekcí promítaných na obrovskou devíti-metrovou kopuli o tajemstvích vesmíru, vás tu čekají i filmy o evoluci, rozpadu kontinentů, či dinosaurech, ale také živé autorské pořady, či sezónní komentované projekce hvězdné oblohy. Projekce v planetáriu nejsou v ceně vstupenky do iQLANDIE a je vhodné si projekci rezervovat předem. Během dne se v auditoriu ve druhém patře konají zábavné science show plné pokusů s ohněm, tekutým dusíkem, či třeba elektrickým proudem. Rozhodně nesmíte chybět, protože zde je věda zábava! Učte se hrou, hrajte si v iQLANDIA Liberec.

Fotogalerie

(pro zobrazení galerie klikněte na obrázek)

 

iQ LANDIA

Adresa: Nitranská 10, 460 07 Liberec

(+420) 486 103 090

Líbil se Vám náš článek?