Hrady a zámky se pomalu chystají na zimní spánek. Přinášíme Vám několik hrado-zámeckých tipů na prodloužený víkend

Lukostřelci na Sychrově
Lukostřelci na Sychrově

Letošní sezóna bude na hradech a zámcích ve správě Národního památkového ústavu končit nedělí 1. listopadu. Celoročně zůstane otevřen zámek Sychrov a také Betlém Hlinsko. Ale již o adventu se řada objektů ve správě NPÚ, územní památkové správy na Sychrově návštěvníkům opět otevře, aby je potěšila vánočně pojatými prohlídkami a akcemi.

Letošní sezónu ukončíme až v neděli 1. listopadu, abychom návštěvníkům nabídli ucelený víkend, který mohou využít k posledním prohlídkám našich památek v sezóně 2015. Poté hrady a zámky uzavřeme, bude se uklízet, opravovat, ale také chystat na adventní a vánoční prohlídky“, vysvětluje ředitel národního památkového ústavu na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec. „Kromě toho nabídneme vstup zdarma pro osoby do 18 let na základní prohlídkovou trasu ve státní svátek 28. října“, dodává. Kromě této nabídky chystají kasteláni také další kulturní akce či „rozloučení“ se sezónou 2015.

LIBERECKO:

 24 a 25. října

Státní zámek Sychrov: Pohádkové prohlídky.

Pohádkové prohlídky na zámku Sychrov probíhají již několik let. Tentokrát se přímo v zámeckých pokojích odehraje děj známé pohádky „Sůl nad zlato“ v podání kostýmovaných průvodců zámku Sychrov. V průběhu necelé hodiny se můžou rodiče s dětmi seznámit s příběhem a částečně i pomoci pohádkovým postavám k tomu, aby dobro zvítězilo nad zlem. Prohlídky začínají v 10, 11, dále ve 13, 14 a v 15 hodin v sobotu i v neděli. Více

28. října

Státní zámek Lemberk: Zpřístupnění středověké věže.

Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin. Více.

28. října + víkend 31.10. a 1.11.

Státní zámek Zákupy: Poslední možnost vidět výstavu Zapomenuté zámky.

Dne 1. 11. se odpoledne uzavře výstava, jež návštěvníkům připomínala objekty Liberecka, které již nejsou v dnešní době veřejnosti přístupné, nebo dokonce již neexistují (Sloup, Svojkov, Mimoň, Zahrádky, Doksy, Hrubá Skála, Kopidlno, Jičíněves a další). K výstavě je vydán i katalog, který je na zámku k dostání. Více.

31.října

Státní hrad Grabštejn: Zakončení sezony. Odjezd sv. Barbory.

Poslední říjnový den budete moci letos naposledy zhlédnout nedávno nalezenou a nově zrestaurovanou gotickou sochu sv. Barbory z pol. 15. století.Součástí nové prohlídkové trasy bude nejen prostor vyhrazený sv. Barboře, ale i foyer, kde se formou průvodcem komentované panelové výstavy seznámíte nejen s příběhem grabštejnské středověké sochy a zdejšího renesančního majitele J. Mehla ze Střelic, který nechal sv. Barboře vysvětit hradní kapli, nýbrž i s životním příběhem sv. Barbory a s touto světicí jako inspiračním zdrojem.

V poslední den jejího letošního vystavení bude Barbora na prohlídkách slavnostně zahalena a vy budete mít možnost si ji bezplatně vyfotografovat. Více.

31. října

Státní zámek Lemberk: Zpřístupnění středověké věže.

Mimořádné zpřístupnění středověké věže, z níž je výhled do širokého okolí. Věž bude otevřena po celý den od 9 do 15 hodin. Více.

PARDUBICKO:

17 a 18. října

Státní zámek Slatiňany: Pokrok nezastavíš.

Slatinany, technicke prohlidky,kotelna
Slatinany, technicke prohlidky,kotelna

Speciální prohlídky, při kterých projdete zámek doslova “od sklepů až po půdy”. Prohlédnete si unikátně dochované technické zázemí a navštívíte hned několik zajímavých prostor, které nejsou běžně přístupné veřejnosti. Podíváte se i do knížecí oratoře v kostele sv. Martina, která je se zámeckou budovou spojena krytou dřevěnou chodbou a za příznivého počasí vystoupáte na zámeckou věž. Začátek prohlídky vždy v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin.

Doporučujeme vstupenky rezervovat na tel. čísle 469 681 112. Více.

28. října

Státní zámek Litomyšl: Uzavření sezóny

– Kastelánské prohlídky s kaplí a historickým mezipatrem. Více.

V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku můžete až do 8. listopadu navštívit zajímavou výstavu nazvanou Betlém byl naše Eldorádo. Výstava je pozoruhodným počinem Souboru lidových staveb Vysočina zprostředkovat vnímavému návštěvníku co nejvíce informací o běžném životě někdejších obyvatel této části Hlinska.

 

KRÁLOVÉHRADECKO:

 

 30 a 31. října

Státní zámek Náchod: Večerní prohlídky – „Ottavio Piccolomini se loučí s návštěvníky“

Přijďte si i Vy s námi vychutnat tu jedinečnou atmosféru zámeckých komnat po setmění. Svým honosným sídlem vás provede sám kníže Ottavio Piccolomini, který vás seznámí i se svojí manželkou Marií Benignou, známou jako „Černá paní“. Na závěr zazní ukázka z renesanční a barokní hudby v podání žáků ZUŠ Police nad Metují. Vstupné: 120 Kč, snížené 80 Kč, rodinné360 Kč.

Začátek prohlídek v 17.30, 18.30 a v případě zájmu i v 19.30 hodin. Nutná rezervace na tel. 491 426 201, 608 181 921, nebo e-mailu: prokopova.lucie@npu.cz. Více.

 

Sezóna končí 1. listopadu, celoročně otevřený zůstává zámek Sychrov a Betlém Hlinsko (Soubor lidových staveb Vysočina), na dalších objektech je možnost prohlídky pro skupiny či na objednání. Poslední listopadový víkend se chystají adventní/vánoční prohlídky na Hrádku u Nechanic a na Náchodě, Kuks nabídne vánoční trhy stejně jako Sychrov, vánočně vyzdobený bude Grabštejn a Zákupy, v Pardubickém kraji Slatiňany a Betlém Hlinsko. V prosinci se k vánočně nazdobeným objektům připojí také Ratibořice a Frýdlant.

Líbil se Vám náš článek?