Výlet údolím ztracených štol ve Zlatých horách

[slideshow_deploy id=’1715’]

Vydejte se s námi na výlet do míst kde voda teče do kopce…

[caption id=”attachment_1719″ align=”alignleft” width=”150″]Replika středověkých mlýnů Replika středověkých mlýnů[/caption]

Nedaleko Zlatých hor, městečka ležícího jen pár kilometrů od Polských hranic, v srdci divoké přírody Jeseníků, se nachází unikátní naučná stezka s romantickým názvem “Údolím ztracených štol”. Po miliony let zde říčka Olešnice ukládá zlato do náplavů. V podstatě se jedná o hornický skanzen s naučnou stezkou o délce 2,5 km a jedenácti zastaveních. Celé místo je protkáno různými kanály pro přívod vody do rýžovišť a hlavní přívodní kanál je stále v provozu a ústí u replik srubových mlýnů ze středověku. Jednou z kuriozit naučné stezky je místo, kde optický klam vytváří iluzi vody tekoucí do kopce. Dále zde naleznete například model středověké štoly.

Romantika na každém kroku…

Hlavní kanál vlnící se lesem nad údolím ztracených štol
Hlavní kanál vlnící se lesem nad údolím ztracených štol

Procházka údolím naskýtá četné pohledy na krásně se vlnící vodní kanály, plné překrásných jezů, dřevěných lávek, či klidnou hladinu přívodního kanálu, kde máte pocit, že voda téměř stojí na místě, obklopená břehy, bohatě porostlé mechy a květinami. Zejména z jara je to zde překrásné, jen návštěvník musí počítat s tím, že jaro do Jeseníků přichází se zpožděním.

Jeseníky jsou krásných míst plné…

a lákají ke spoustě výletů, navštivte například lázně Karlova studánka, s údajně nejčistším vzduchem ve střední Evropě a vydejte se z nich na tůru korytem řeky Bílá Opava k vrcholu nejvyšší hory Moravy Pradědu. Trasa nabízí překrásnou divokou přírodu plnou horských vodopádů, z nichž největší měří 7,9 m. Cestou budete muset překonat spoustu míst pomocí lávek či žebříků a i když je trasa náročná, pobaví hlavně děti pro její dobrodružnou povahu.

Kam dál:

Fotogalerie Jeseníků

Líbil se Vám náš článek?