Dronům patří zítřek

Budoucnost, popsaná ve fantasy filmech, je tady. Drony vám mohou doručovat poštu, fotit, prozkoumávat. Mohou být nejen předmětem radosti, ale také případně předmětem sporů. Jedno je ale důležité si říci hned na začátek. Pilotování dronů může způsobit závislost.

Jak vysvětluje zakladatel Dron Akademie, Pavel Černý: „Na nebi je můžete vidět stále častěji. Stejně jako v obchodech, které je nabízejí. Ovšem než si tuto technologickou hračičku koupíte, je třeba vědět o dronech a jejich pilotování víc. Dron je bezpilotní letadlo, ale svého lidského pilota pochopitelně potřebuje. Navíc ten, kdo se rozhodne pilotovat dron, si musí uvědomit, že se musí řídit pravidly Úřadu pro civilní letectví. I když nemá odpovědnost za lidi na palubě, musí hlídat, aby svou zálibou nepoškodil práva lidí, nad jejichž hlavami by dron teoreticky mohl prolétat. Což je mimochodem nezákonné.“

Shrnuto podtrženo: Obchodníci a nezodpovědní prodejci dronů vytvořili mýtus, že je možné koupit si dron a začít ho pilotovat. Tak tomu ale není. Černý dodává: „I když jste sobě nebo dětem pořídili pro zábavu pouze malý dron v supermarketu, měli byste se detailně seznámit s pravidly provozu. Právě obrovský rozmach a dostupnost všelijakých bezpilotních hýbátek stojí za tím, že si mnoho nováčků myslí, že k létání není nic potřeba. Rovnice mám dron, můžu jej pilotovat, kde a kdy se mi zachce, ovšem rozhodně neplatí. K naprosto základním znalostem patří, že bezpilotní letouny a drony můžete provozovat jen v bezpečné vzdálenosti od lidí, a ne blíže než 50 metrů. Od budov pak dokonce 150 metrů.“

Na létání s bezpilotními prostředky existuje přepis, jehož přesné znění, včetně všech důležitých omezení si můžete detailně pročíst na stránkách Úřadu pro civilní letectví (www.caa.cz). S předpisy byste se měli seznámit, protož jak jistě víte, neznalost zákona neomlouvá. A pokud budete nařízení z tohoto předpisu vyplývající porušovat, koledujete si o pořádný problém. Víte třeba, že můžete zastavit provoz na letišti, pokud se váš dron vymkne kontrole a dostane se příliš blízko k přistávacím drahám? Takový případ se nedávno stal, a pokud se dohledá zařízení, je jen otázka času, kdy se majitel bude muset zodpovídat právě z porušení pravidel a náklady na zastavení letového provozu mu mohou být přičteny k tíži.

Pokud se tedy chcete vyhnout problémům, doporučuje Černý vybrat si jednu ze škol, kde piloty dronů řádně proškolí. Je nezbytné, aby se každý pilot naučil vše od naprostých základů až po specializované dovednosti například v oboru letecké fotografie.

Líbil se Vám náš článek?