Dovolenou ve Znojmě si jednoduše zamilujete

Překrásné počasí u nás trvá již několik měsíců. Mnoho z nás zvažuje, zda vyrazit za koupáním a kulturou do zahraničí, ale i u nás je stále co poznávat. Zkuste třeba Znojmo, město s přívlastkem, disponuje unikátní a zachovalou středověkou architekturou. Některé stavby jako například národní kulturní památka rotunda sv. Kateřiny získaly věhlas samostatně, ale především jako celek vytváří znojemské historické centrum autentickou atmosféru bohatého středověkého města.

Znojmo se díky počtu obyvatel, který činí téměř 35 000, řadí mezi tři největší města Moravy. Ne nadarmo se mu říká ,,Perla jižní Moravy“ a v roce 2010 bylo oceněno “Historickým městem roku”. Pyšní se spoustou unikátních pokladů a historických památek, mezi které patří například rotunda sv. Kateřiny, znojemský hrad, Loucký klášter a další.

Znojmo si můžete prohlédnout také netradičně s firmou NAVAJN, prohlídky jsou koncipovány s myšlenkou spojení příjemného s užitečným, konkrétně prohlídky města Znojma zpříjemněné o ochutnávání vín od znojemských vinařů. Prohlídek i různých tematických degustací přibývá a NAVAJN začal vyrábět svá vína. Historie a návrat k tradičním postupům výroby vína byla vzhledem k propojení s historií Znojma základní myšlenka kam směřovat.

Naleznete zde romantické vyhlídky, půvabná zákoutí, ale i rozsáhlá bludiště chodeb a sklepů, které se táhnou pod většinou domů, ulic a náměstí v historickém centru. Vzhled měšťanských domů a poklidná atmosféra romantických uliček dodávají místu kouzlo, které vás zaujme hned na první procházce. Ta by rozhodně měla směřovat ke dvěma národním kulturním památkám, Louckému klášteru a Rotundě sv. Kateřiny.

Znojemské podzemí patří k unikátním historickým památkám nejen v České Republice, ale i v rámci střední Evropy. Jedná se o systém podzemních chodeb a sklepů, který je dlouhý téměř 27 km a má až 4 patra. Dnes slouží katakomby především jejich návštěvníkům. Přibližně jeden kilometr dlouhá trasa začíná na Slepičím trhu a končí v Obrokové ulici, spojující Horní náměstí s Masarykovým.

V měsíci dubnu byla slavnostně otevřena nová prohlídková trasa města Znojma s průvodcem po Hradebním opevnění. Prohlídková trasa bude pro veřejnost přístupná až do konce října. Prohlídky budou probíhají každý den v časech 9.30 a 15.30 hod. Tyto dvě prohlídky jsou proloženy i prohlídkou historického centra města Znojma, která probíhá každý den ve 12.30 hod. Návštěvníci se tak mohou nově vydat na 80 minut dlouhý okruh po památkách Znojma.

Vinařská sezóna i letos ve Znojmě odstartovala 1. dubna

Původní znojemská radnice s věží se s největší pravděpodobností nacházela na nynějším Václavském náměstí, přibližně v místech domu č. 2. Stávající radnice a radniční věž byly postaveny na místě, kde ve vrcholném středověku patrně existovala proluka. Radnice byla postavena v první polovině 40. let 15. století a se stavbou radniční věže se započalo 17. července 1447, jak o tom svědčí latinský nápis umístěný na severní straně věže, dokončena byla v roce 1457 a tyčí se do výšky 66,58 m. Zděná část radniční věže je dílem stavitele Mikuláše z nedalekých Sedlešovic v pozdně gotickém slohu. Kdo je autorem horní části věžičkové střechy, která je pro znojemskou radniční věž tak charakteristická, zůstává neznámo. V archívních záznamech je zmiňován pouze městský tesařský mistr Felix Redlin, který však byl pravděpodobně jen realizátorem návrhu. Střecha byla původně kryta břidlicí, která byla později vyměněna za měď. Většina nosných trámů pod střechou věže je dosud původních – starých přes 500 let.

Radniční věž měla v minulosti také praktický význam. Býval na ní strážný, který měl za úkol ve dne i v noci sledovat město i okolí. A aby svoji službu nezanedbával, musel každou hodinu hlásit čas. Tato strážní služba měla v minulosti jistě velký význam, neboť město Znojmo bylo se svým hradem zapojeno do soustavy strážních hradů na jižní hranici českého státu. V pozdějších dobách se hlídky omezovaly pouze na hlášení požárů. Původně věž ochoz vůbec neměla (ten byl zřízen až při velké opravě věže v letech 1592 – 1595) a strážný pozoroval okolí z malé místnosti, která uprostřed věže zůstala a dnes je obklopena uzavřeným ochozem. V 19. století byl na věž zaveden i telefon. Strážní služba na věži byla vykonávána až do roku 1924.

V současnosti ochoz slouží jako vyhlídkové místo, odkud je za jasného počasí velmi krásný pohled na široké okolí a v dálce lze pozorovat výběžky Českomoravské vrchoviny na severozápadě a Pálavské vrchy, patřící již ke karpatské soustavě, směrem na jihovýchod. Při zvlášť příznivé viditelnosti je možno zahlédnout i velmi vzdálené vrcholky rakouských Alp.

Znojmo se díky počtu obyvatel, který činí téměř 35 000, řadí mezi tři největší města Moravy. Ne nadarmo se mu říká ,,Perla jižní Moravy“ a v roce 2010 bylo oceněno “Historickým městem roku”. Pyšní se spoustou unikátních pokladů a historických památek, mezi které patří například rotunda sv. Kateřiny, znojemský hrad, Loucký klášter a další.¨

Již samotná blízkost Znojma s národním parkem Podyjí zaručuje městu obdivuhodnost a neopomenutelnou krásu nejen v očích obyvatel, ale také turistů. Znojmo je stejně jako proslulé víno typické pro tuto úrodnou oblast – kvetoucí město s přívlastkem. Jakmile jej člověk jednou okusí, pocítí nekončící touhu ho poznávat znovu a znovu.

Po splutí Dyje jsou návštěvníci většinou překvapeni řekou s krásnou okolní přírodou, mnoha menadry, spoustou zvěře a pocitem plutí v naprosté divočině. Na Dyji se sjíždějí vodáci od nepaměti. Znojemský vodácký klub funguje přes čtyřicet let. Centrum Vodárna (též Stará vodárna) v těsné blízkosti Znojemské přehrady je místo, kam si můžete přijít odpočinout, zasportovat, zahrát spoustu her nebo si v hezkém prostředí obklopeném zelení a řekou Dyjí popovídat s přáteli. Vodácké centrum Stará vodárna se nachází v údolí řeky Dyje, přímo pod Znojemským hradem, na hranici Národního parku Podyjí. Areál Staré vodárny je ideálním výchozím místem pro splutí řeky Dyje, místem kde si můžete zasportovat a zahrát různé hry, půjčit si loď, něco nového se o vodě dozvědět, nebo se prostě jen občerstvit a popovídat s přáteli. Centrum volnočasových aktivit na adrese U Obří hlavy 7, Znojmo provozuje Vodácký oddíl Neptun Znojmo. Podrobné informace o bohaté nabídce aktivit pro veřejnost získáte na webu http://centrumvodarna.cz/.

Pakliže máte chuť vyjet do Znojma za kulturou, pestrý program je zde zaručen během celého roku. Co takhle si zajít v létě do divadla, když všude jinde jsou divadelní prázdniny? Přijeďte v srpnu na festival Znojmo žije divadlem! Máte rádi dobré pivo a kvalitní muziku? Pak musíte přijet na červnové Pivní slavnosti. Velké oblibě se těší také Znojemské Velikonoce, Májové slavnosti, či Znojemský Advent.

Znojmo má svým návštěvníkům rozhodně co nabídnout a láká na různorodost chutí, ze kterých si každý vybere tu, která mu nejvíce lahodí. Skloubení historie s panenskou přírodou a dobrým jídlem a pitím vytváří zážitky, které si vychutnáte všemi smysly.

Lidé často berou Znojmo jen jako město, kterým projíždějí směrem do Rakouska, což je opravdu škoda. Znojmo má každému co nabídnout! Ať už milovníkům architektury a historie, nebo obdivovatelům přírody. Vinařům či pivařům. Dospělým i dětem.

Další informace (a zdroj foto):  ZnojemskaBeseda.cz a kamkam.eu.

Líbil se Vám náš článek?