Dobrodružství v tropickém pavilonu ZOO Jihlava

Bazilišek Zelený v kokpitu vraku letadla v tropickém pavilonu ZOO JihlavaPředstavte si, že se ocitnete v troskách zříceného letadla, ve středu nelítostného deštného pralesa. Sice jste pád přežili skoro bez úhony, ale…..

.. po sedadle letadla Vám leze něco zeleného, nejspíše bazilišek. Venku řádí pravý tropický déšť. Vylézáte  z letadla a obdivujete krásný vodopád, který napájí řeku. Bohužel pro Vás řeku plnou krokodýlů. A tak končí Vaše cesta s AIR Jihlava.

Ne, nemusíte se bát, to jste jen v novém pavilonu zoologické zahrady v Jihlavě, která si dala za úkol, provést Vás pěti kontinenty naší planety. A právě pavilon tropů je posledním ze série přeměny ZOO. Ocitnete se zde uprostřed deštného pralesa plném vody, krokodýlů, hadů, IMG_5328obojživelníků, drsného hmyzu, ale také krásných rostlin a květů.

Unikátní stavba Vás provede po lávce nad vodní hladinou, pokocháte se venkovní vyhlídkou, vyfotíte se u již zmiňovaného vraku letadla, ve kterém je skutečně bazilišek.  Dokonalou iluzi tropického pralesa vytváří déšť a všudepřítomná řeka. ,,Každá řeka nějak začíná. Ta naše, v jihlavském tropickém pavilonu, začíná vodopádem”. Vypráví ředitelka Jihlavské ZOO Eliška Kubíková. A má být na co pyšná, za přeměnou jihlavské zoologické zahrady je velký kus práce a rozhodně stojí za to nový pavilon tropů a celou ZOO navštívit.

Krokodýli v ZOO Jihlava

expozice krokodýlů v tropickém pavilonu v Jihlavské ZOOPsal se rok 1975 když byli do tehdejšího Československa dovezeni dva dospělí krokodýli čelnatí. Jejich první ,,zastávkou” byla ZOO Dvůr Králové nad Labem, kde prožili téměř sedm let. Poté nastal ten správný čas, aby se sameček Rocco a samička Key přestěhovali do ZOO Jihlava. Zde se z nich stali úspěšní rodiče. První snůška se vylíhla v roce 1986 a rok po té jsme se mohli radovat z deseti mláďat. Čas rychle ubíhal a v roce 2013 se Rocco a Key vydali opět na cesty. Tentokrát se jejich přechodným domovem stala krokodýlí ZOO v Protivíně. Důvodem stěhování byla výstavba nového tropického pavilonu v ZOO Jihlava. Projektovalo se, bouralo, přivážel se materiál, vše postupně rostlo, zabydlovalo se a 12.12.2015 se celý pomyslný kruh uzavřel. Rocco a Key si mohou užívat zaslouženého krokodýlího důchodu v teple a u vody – na dohled návštěvníků.

Zbyněk Metelka

Fotoreportáž z otvírání tropického pavilonu v ZOO Jihlava naleznete zde.

ZOO Jihlava
 • Zoo Jihlava rozdělená do pěti kontinentů se nachází v malebném údolí řeky Jihlávky, v bezprostřední blízkosti centra města (asi 10 minut pěší chůze)
 • Všech pět kontinentů můžete navštívit během jediného dne
 • K vidění je téměř 200 druhů exotických zvířat, včetně těch, které jsou v přírodě ohroženy vyhubením
  • Africká vesnice Matongo
  • Asijský parčík Hokkaido
  • Jihoamerická Hacienda Escondido
  • Australská farma
  • Africká savana a mnohé další…
 • Březinovy sady 5642/10
  586 01 Jihlava 1

Oficiální webové stránky

Líbil se Vám náš článek?