Den stromů a gibonů v ZOO Ostrava

Mokřady v Zoo OstravaV ostravské zoo se v sobotu 24. října uskuteční oslavy Dne stromů. Zoo se tak již potřetí připojí k mezinárodní akci s více než stoletou tradicí, jejímž cílem je připomenout nezastupitelný význam stromů a zeleně vůbec pro existenci všech živých bytostí na naší planetě. Zároveň oslavíme i Mezinárodní den gibonů.

Areál Zoo Ostrava se nachází v ojedinělé lokalitě Velkého ostravského lesa nedaleko centra města. V původních lesních porostech, které zaujímají téměř 2/3 rozlohy areálu, jsou dominantní zejména buky lesní. Mnohé zde rostou už přes sto let. Kromě buků najdeme v lese na 400 dalších druhů planě rostoucích rostlin.

Protože je podzim nejvhodnějším obdobím k výsadbě dřevin, symbolicky zasadíme stromek na poloostrově pod Pavilonem evoluce. Výsadba, do které se mohou zapojit i návštěvníci, proběhne v 11 hodin. Kdo bude mít chuť, může pomoct zvířatům v zoo sběrem žaludů v areálu zoologické zahrady.

Se stromy je spojen i jeden ze vzácných druhů primátů. Giboni se pohybují téměř výhradně ručkováním ve větvích stromů. Gibon bělolící (Nomascus leucogenys), kterého chová ostravská zoologická zahrada, obývá ostrůvkovitě a velmi vzácně tropické stálezelené lesy v Laosu, Kambodži, v severním Vietnamu a v nejjižnější provincii Číny. Patří mezi nejohroženější druhy gibonů – v Červeném seznamu je veden jako kriticky ohrožený druh (Critically Endangered).

V sobotu se také slaví Mezinárodní den gibonů (International Gibbon Day). V rámci oslav tohoto významného dne proběhne ve 13 hodin speciální komentované krmení gibonů a pro děti budou od 11 do 16 hod. připraveny hry a aktivity o stromech a gibonech.

ZOO Ostrava
  • Michálkovická 197, 710 00 Ostrava
  • GPS: 49°50’36.688″N, 18°19’10.615″E
  • Z dálnice sjezd 365 Ostrava – Hrušov.
  • Pro návštěvníky z řad motoristů jsou k dispozici tři parkoviště
  • trolejbusem:
    • č. 104 (výchozí zastávka Náměstí republiky) trolejbusem
    • č. 106 (výchozí zastávka Hlavní nádraží) s přestupem na trolejbus č. 104 na zastávce Revírní bratrská pokladna
  • Vstup se psem:NE