Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Vzácné mokřadní rostliny

Rozrazil potoční botanické zajímavosti v ZOO Ostrava V nově otevřené expozici Mokřady, kterou návštěvník najde pod výběhem afrických kopytníků, rozkvetlo v těchto dnech několik zástupců bylinného patra. Jsou mezi nimi i vzácné druhy chráněné zákonem.

Mokřadní biotop je tvořen specifickými druhy rostlin a živočichů, které vyžadují ke své existenci a prosperitě stálý účinek povrchové vody nebo alespoň velmi vysoké hladiny podzemní vody. Mokřady tvoří přechod mezi suchozemským a vodním ekosystémem. Asi nejvýraznějším zástupcem mokřadních bylin je vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata) – lysá bylina vysoká 15–30 cm s válcovitým plným oddenkem a květenstvím podobným vodnímu hyacintu. Rostlina obsahuje hořčiny, třísloviny, jód, vitamín C a další látky. Díky vysokému obsahu hořčin se vachta používala jako amarum – lék proti žaludečním potížím. Dnes patří mezi ohrožené druhy (C3) a je chráněna zákonem. Proto se u nás nesmí sbírat pro léčebné účely ani jinak poškozovat.

Kde koupit oblečení a obuv do přírody?
Outdoorové oblečení od českého výrobce Faramugo, obuv Prabos a Bennon najdete na našem eshopu. Navíc pokud zadáte tento kód 9NFHJDCD pro naše čtenáře, máte při objednávce nad 1000,-kč dopravu zdarma!

Více zde

Další zde vyskytující se rostlinou je přeslička různobarevná (Equisetum variegata) – vytrvalá, poměrně malá bylina. Řadí se mezi kriticky ohrožené druhy (C1), v ČR jde o nejvzácnější přesličku. Roste na slatinných loukách, někdy může být pionýrskou rostlinou i na štěrkových a písčitých říčních náplavech. Do stejné ochranné kategorie náleží i na vodní hladině rostoucí prustka obecná (Hippuris vulgarit) – vytrvalá vodní a bažinná rostlina s dlouhým plazivým kořenícím oddenkem a přímými, asi 20-50 cm nad vodou vysokými lodyhami. V porostech prustky se rády vytírají ryby, které v nich nalézají hojnost potravy i úkrytů.

Prustka obecná,botanické zajímavosti v ZOO ostravaKromě ohrožených druhů rostlin zde právě kvete i rozrazil potoční (Veronica beccabunga), jehož kvetoucí nať bývá používána v čerstvém stavu v lidovém léčitelství. Rostlina obsahuje kromě tříslovin a glykosidů také značné množství vitamínu C. V neposlední řadě zde také můžeme v těchto dnech vidět kvést i pomněnku bahenní (Myosotis palustris), která roste na bahnitých březích tekoucích i stojatých vod, vlhkých, často zaplavovaných loukách a v jejich příkopech, nivách, řidčeji i v luzích a olšinách.

ZOO Ostrava
  • Michálkovická 197, 710 00 Ostrava
  • GPS: 49°50’36.688″N, 18°19’10.615″E
  • Z dálnice sjezd 365 Ostrava – Hrušov.
  • Pro návštěvníky z řad motoristů jsou k dispozici tři parkoviště
  • trolejbusem:
    • č. 104 (výchozí zastávka Náměstí republiky) trolejbusem
    • č. 106 (výchozí zastávka Hlavní nádraží) s přestupem na trolejbus č. 104 na zastávce Revírní bratrská pokladna
  • Vstup se psem:NE