Barokní perla Českého středohoří..Zámek Ploskovice

Na obrázku  je zadní část zámku PloskoviceNedaleko Litoměřic..

v hornaté krajině Českého středohoří leží romantický zámek Ploskovice. Naleznete ho na jižním okraji stejnojmenné obce. Krásnou barokní stavbu obklopuje rozsáhlý zámecký park s kašnami, vzrostlými stromy a hrdě si vykračujícími pávy. Pokud se do Ploskovic chystáte autem, tak přímo před zámkem naleznete placené parkoviště. Do obce je možné se dopravit kromě auta také pomocí autobusu či vlaku. Vlaková zastávka je však od Ploskovic značně vzdálena a je nutno zbylý kilometr dojít pěšky.

vestibul zámku
vestibul zámku

Zámecká budova..

která má  za sebou bohatou, ale ne vždy veselou historii (zámek sloužil například pro potřeby státního statku nebo za druhé světové války jako nacionálně politická škola), nabízí kromě klasické prohlídky interiérů také možnost navštívit umělé vodní jeskyně, takzvané grotty.

Interiéry zámku..

ložnice císaře
ložnice císaře

Dobová interiérová instalace 2.poloviny 19.století navozuje atmosféru letních pobytů penzionovaného rakouského císaře a posledního českého korunovaného krále Ferdinanda V. Habsburského. Sbírky nábytku, obrazů, skla a porcelánu, nástropní malby významného českého malíře Josefa Navrátila, sochařská výzdoba Václava Levého – to vše zde můžete najít. Ve II. patře zámku je instalována výstava obrazů “Z českého malířství 19.století”. (zdroj: oficiální web zámku)

Groty..

Tyto umělé jeskyně ústící do zámecké zahrady jsou bohatě zdobeny malbami a kašnami. Zpřístupněna je část tohoto unikátního komplexu. Zbylá část zatím čeká na rekonstrukci.

Zámecký park..

Zámecký park Ploskovicenabízí hned několik botanických unikátů. Nejcenějším z nich je výstavní exemplář stříhanolistého jírovce. Dále zde naleznete například zerav východní, kaštanovník jedlý, či skupinu vzrostlých paulownií. Ale i pokud nejste zanícený botanik, tak Vás jistě potěší příjemný klid a vznešenost, která v parku vládne.

Zámek plný pohádek..

zámek a jeho park neučaroval jen nám, ale také filmařům. Točilo se zde množství filmů a pohádek. Z těch tuzemských například Princ a Večernice, Jak si zasloužit princeznu, Jezerní královna, Čertova nevěsta a Duch nad zlato. Točilo se zde také spoustu zahraničních filmů, například Příběhy mladého Indiana Jonese, Amadeus nebo Princ a já.

Zámek Ploskovice..

ZOO Ústí nad Labemurčitě stojí za to! Po prohlídce interiérů, umělých jeskyní a odpočinku v romantických zámeckých zahradách doporučujeme výlet spojit s návštěvou zoologické zahrady v nedalekém Ústí nad Labem. O této velmi pěkné ZOO si můžete přečíst v našem
článku zde.

 

Zámek PloskoviceZámek Ploskovice

411 42 Ploskovice 1

Základní vstupné   90,- Kč Snížené vstupné  70,- Kč

Děti 3-6 let v doprovodu rodičů    5,- Kč Rodinné vstupné 220,- Kč

 Umělé jeskyně vstupné  20,- Kč

Informace o otvírací době zde

Oficialní web zámku

 

Fotogalerie zámku Ploskovice