ANNOVINO Lednice – ojedinělý zážitek

Rodinné vinařství rozepjalo křídla…

Annovino, vycházeje z příznivých výsledků své produkce, rozvíjí své aktivity do širší, mnohem atraktivnější palety svých nabídek pro milovníky skvělých vín, ale současně i pro hosty, kteří mají rádi pestré a originální zážitky, zábavu, ale i sport a relax. Loňské otevření Turistického informačního centra, Vinařského „Stellplatzu“ pro karavany a možnosti romantických vyjížděklodí po Zámecké Dyji představuje letos vlastní festival přímo ve svém areálu. Zahajuje tak netradičním způsobem vinařsko-turistickou sezónu, okořeněnou prohlídkami vinařství a ochutnávkami vín, ale i křty zbrusu nových řad vín, jako např. Evoluce, Valtické Podzemí či Amonit sekt. Unikátní projekt AMONIT spojuje zážitkovou turistiku a zábavu s historií. Jako výstižný symbol tu slouží druhohorní současník dinosaurů – zkamenělina hlavonožce Amonita. Hornina s jejich výskytem v Lednicko-valtickém areálu tvoří unikátní podloží vinohradů. Amonit se stává součástí nového image vinařství Annovino.

Hovoříme-li o úspěších zdejší vinařské produkce, připomeňme, které to v nedávných dnech byly. Celkem jde o více než 140 medailí z tuzemských i zahraničních soutěží, přičemž cenné zlaté kovy získávají i moravská zemská vína ze základní „zámecké“ řady Annovino. Rulandské šedé- výběr z cibéb 2018 je nejlepším sladkým vínem České republiky, zařazeným do Salonu vín České republiky. V Salonu vín si své místo vybojovaly i Hibernaly. Lednická a Pohádková cuvée několika odrůd získala Zlatý Klas Země Živitelky a ocenění Česká chuťovka, vyhlášení na půdě Senátu České republiky, atd.

Vinařství, jak již řečeno, láká k návštěvě nejen klasickou vinařskou pozvánkou, ale i řadou turistických atraktivit. Novinkou letošního roku je dobudování Vinařského Stellplatzu v samém srdci kouzelného Lednicko-valtického areálu minutu autem od zámku. Nachází se v těsném sousedství vinařství a romantického zákoutí Zámecké Dyje, tzv. bobří řeky a lužního lesa. Součástí Stellplatzu jsou elektrické přípojky, přívody pitné a užitkové vody s výlevkou, splachovací toaletou, venkovní sprchou a ohništěm.Společenské zázemí tvoří přilehlá Vinařská stodola. Je přitažlivá zejména jako místo, kde lze příjemně zakončit aktivní den. Historickou budovu zdobí uvnitř exponáty někdejších zemědělských strojů. Evokují atmosféru dob dávno minulých, kde se sklenkou v ruce oceníme příjemné posezení, obklopeni umem našich předků

Sama lokalita nedovolí nevyužít možnosti ochutnávky lednických vín, prohlídek vinařství a pikniků v zahradě Amonit a pod pergolou. Pro děti je tu herní koutek (kolotoč, trampolína a pingpong zdarma). Místo je i východiskem cyklistických stezek a turistických tras. Po vlnách blízké Zámecké Dyje se lze projet na zapůjčené loďce.

Ledničtí vinaři navíc vybudovali vlastními silami a dle vlastních představ zahradu Amonit. Jde o spojení dvou výrazných stavebních prvků – kamene a dřeva. Kamenem je místní, tzv. mušličkový vápenec, zčásti pocházející z vinohradů. Je symbolem unikátního terroir (terénu), díla prehistorických moří a významným prvkem určujícím kvalitu a osobitost lednických vín. Zahrada Amonit není určena jen k prohlídce, ale především bude sloužit milovníkům vína i všem návštěvníkům Lednice jako ideální místo pro odpočinek, piknik s lahví ANNOVINA a zajímavým občerstvením z Vinařského bistra.

Poloha vinařství u jednoho z ramen řeky Dyje, tzv. Zámecké, přivedla majitele k dalšímu nápadu: vytvořit zde zážitkový program pro celou rodinu. Poznáme Lednicko-valtický areál netradičně z hladiny tzv. moravské Amazonky. Od přístavu ANNOVINO plavba vede romantickými meandry lužní krajinou v okolí Lednice. Ke zpáteční cestě do vinařství pak můžeme zvolit populární koloběžky a získat tak další neotřelý zážitek.

Příslovečná „třešnička na dortu“ z produkce ANNOVINa se nachází v sousedních Valticích. Jde o Valtické podzemí – unikátní labyrint historických vinných sklepů v celkové délce 900 m. Tento nejnavštěvovanější vinařský turistický cíl na Moravě zdobí titul „TOP vinařský cíl ČR“ – a to rozhodně ne náhodou. I zde je vyvrcholením prohlídky chladivého podzemí možnost ochutnávky. Ptáte se, z čeho tu lze vybírat? Vína zrozená v Lednici mají z uvedených důvodů svůj unikátní charakter. Zdejší tratě mají zvýšený obsah vápníku, zač jsou oceňována doma i v zahraničí. Vinařství se zaměřuje na odrůdy Rulandské šedé, Tramín červený, Ryzlink vlašský, Rulandské modré a bílé, Sauvignon, Hibernal a Pálavu. Specialitou je Lednické višňové, nebo Honey´s (Medové) – unikátní kombinace vína, ovoce a medu.

Chloubou areálu vinařství ANNOVINO je Vinařské turistické informační centrum, jedinečná budova z místního mušličkového vápence, plného zkamenělin. Je zapsána v knize Českých rekordů, stejně jako přilehlý největší soubor unikátního dřevěného nábytku, vyrobeného ze starých vinných sudů. Zdejší expozice zkamenělin a vinařské historie byla připravena ve spolupráci s Regionálním muzeem Mikulov. Ledničtí vinaři vsadili na dobrou kartu – návštěva objektů z jejich nabídky nezklame nikoho – ať je jakéhokoli zaměření a vkusu…

Miroslav Navara /TZ