Za ozdobami na Oflendu po celý rok

Renomovaný filosof Philip Wheelwright po letitém bádání m. j. konstatoval: „ztráta mytologického vědomí je vůbec nejhorší ztrátou, jaká kdy lidstvo potkala“. Jinými slovy – mythologie není jen bublina bez reálného podkladu, ale naopak do jisté míry je jakousi kostrou skutečných kapitol historie. Nu a jak známo – znalost historie je pro jednotlivé národy předpokladem, aby neopakovaly často fatální historicky zaznamenané omyly a chyby. Pro tentokrát se však zamysleme ne nad fatálními událostmi, ale nad o poznání příjemnějšími stránkami našich kronik.

Naši dávní předkové odlišovali roční doby nikoli jen čtyři, ale plný dvojnásobek. Každé období začínalo některým křesťanským svátkem. Není podstatné, které z jarních svátků slavíte, zda Velikonoce se vší parádou – zvaním koledníků, zdobením vajíček a pomlázkou nebo svátek svatého Valentýna čí Den matek atd., podstatné je užít si oslav se vším co k nim patří… Je to nejen udržování zvyků, folklor, ale i výzdoba, originální dekorace. A tu se nabízí spojení: turistika a nákup vhodných, nezřídka regionálních produktů, ať už jde o sváteční dny v kterékoli roční době. Česká značka skleněných foukaných ozdob Koulier nás v tomto případě právem osloví. Svoji výrobu a nabídku skleněných, ručně vyráběných ozdob rozšířila o nové tvary – srdcí, vajíček, či nádherných květin všech druhů a barev. Naše domovy tak můžeme doladit v láskyplné sváteční prostředí díky vkusnému dekoru. Oživení zvyků a tradic nás nejen obohacuje, ale i ukotvuje a stabilizuje. Udělejme si čas na zkrášlení svých domovů a přivítání jara. A tu se nabízí pozvánka: naplánujme si výlet do malebné osady Oflendy na Českomoravské vysočině. Nahlédneme přímo do výroby, kde jsou již nyní prezentovány nejrůznější jarní dekorace s využitím skleněných ozdob.

Krášlení a slova krášlit, kraslice vznikla od pojmu krásný, který se v minulosti vztahoval k červené barvě. U některých jazyků je tomu tak dodnes. Kraslice byly původně červeně malovaná vajíčka jako symbol života, vitality, mladé energie ohně, krve, radosti a vzrušení. Symbolické předměty, kterými se obdarovávají milenci odpradávna, měly rovněž červenou barvu, jako jablko, růže, pentle, kraslice. I dnešní valentýnská srdíčka jsou červená. Vkus a potřeby však se mění, včetně designu našich domovů. Proto pro letošní jaro Koulier rozšiřuje sortiment dekorativních ozdob o celou řadu barevných variací a forem tak, aby si vybral každý a aby inspiroval tvoření bez ohledu na svátek, který se bude slavit,“ komentuje Kateřina Šrámková, obchodní ředitelka sklárny. Kdokoli by hledal inspiraci, nalezne ji s jistotou na Oflendě, kde uvidí nejenom rukodělnou výrobu těchto ozdob, ale i řadu možností jejich použití. Navíc – pro ty zručné jsou tu otevřeny tvůrčí dílny, spojené s exkurzemi v provozu sklárny. Blíže: http://www.koulier.cz

Miroslav Navara/TZ Foto: Koulier

Líbil se Vám náš článek?