Vlčí smečku na Šumavě je možné nově pozorovat z unikátní lávky v návštěvnickém centru Srní

Vlk ve výběhu v návštěvnickém centru Srní na ŠumavěDva dospělí vlci a čtyři vlčata. To je aktuální stav vlčí smečky, kterou je možné vidět ve skoro tříhektarovém výběhu návštěvnického centra nedaleko Srní. To slavnostně otevřel ministr životního prostředí Richard Brabec, náměstek hejtmana Plzeňského kraje Ivo Grüner, ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený a celá řada osobností.

Vlk je zvíře, kterému jsme my, lidé, od pradávna ubližovali. Když se podíváme do příběhů, pohádek, povídek, tak je vlk vykreslován jako tupé zvíře, které nás ohrožuje, a proto se ho musíme bát. A abychom byli ochráněni, musíme vlka vyhubit. Bohužel se nám to povedlo, ale pozitivní je, že se k nám vlk vrací a nejen sem na Šumavu. Já věřím, že toto návštěvnické centrum bude sloužit nejen pro zábavu, ale i jako místo poznání a že díky němu si veřejnost udělá na vlka pozitivní náhled,“ vidí hlavní přínos Návštěvnického centra Srní ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený.

Budova návštěvnického centra Srní na ŠumavěNávštěvníci mají jedinečnou možnost pozorovat chování a život vlků přímo v jejich teritoriu, ve zcela přírodním, skoro tři hektary velkém výběhu, nad kterým vede téměř 300 metrů dlouhá, dřevěná lávka. 

Já s oblibou říkám, že pokud bych byl vlkem, určitě bych si vybral přesně tohle místo ke svému životu. Je tu všechno, hustý i rozvolněný les, mýtina i množství skalnatých úkrytů,“ představuje areál vedoucí Návštěvnického centra Srní Jiří Kec.

Mimo to se lidé dozvědí úplně všechno o životě vlků a to včetně podrobného vysvětlení jejich mimického projevu. To bude určitě hodně poučné pro všechny chovatelé psů, protože když pochopí mimiku a chování vlka, lépe tak porozumí i svému psu,“ dodává.

Expozice věnovaná vlku je součástí interiéru návštěvnického centra. Budova Návštěvnického centra je energeticky pasivní dům s technologiemi příznivými pro životní prostředí, jenž ale nepostrádá punc domu klasické šumavské architektury.

Vyhlídková lávka na vlky v turistickém centru na šumavě v SrníCelý areál se rozkládá na ploše cca 35 hektarů a jeho hlavní součástí je pěší okruh s odpočinkovými místy a navigačním systémem. Mysleli jsme i na tělesně postižené, kteří mají přístup do výběhu vlků ze samostatného parkoviště a po přístupnější části pěšího okruhu. Je ale vhodné, aby měli asistenci. Ti, kteří ani toto nezvládnou, mohou vidět vlky na velkoplošné obrazovce na kterou je přenášen živý obraz přímo z výběhu v budově návštěvnického centra.“ říká Miloš Juha, náměstek ředitele Správy NP Šumava.

Vlk ve výběhu v návštěvnickém centru Srní na ŠumavěJsem přesvědčený, že si každý v našich návštěvnických centrech přijde na své a to i tady v Srní. Nutno ale dodat, že uvidět zde vlky není úplně nároková věc. Jsou sice na lidi zvyklí, protože jak vlk, tak i vlčice pocházejí ze zoologických zahrad, ale prostředí, ve kterém se pohybují, je autentické, stejné, jako kdyby kolem sebe neměli ten plot. Vždy je vhodné se chovat tiše a vyčlenit si na návštěvu více času, než jen pár minut, dodává Miloš Juha.

Oficiální webové stránky