Slavnosti Oskoruší a muzeum

vystoupení folklorního souboru na slavnostech oskorušíSlavnosti Oskoruší..

strom Slovácka má každoročně svou slavnost. Letošní již jedenáctý ročník Oskorušobraní připadá na sobotu 19.9.2015 a můžete se těšit na výběrový košt oskorušovic, výroby a ochutnávky výrobků, oskeruše světové archy chuti Slow food, představení sadu oskoruší, vyhlášení „Královny oskoruší 2015“, poradna a prodej stromků, netradiční soutěže a hry v přírodě pro malé i velké, vyjížďky na koních. Vstupné 40,-Kč

Oskoruše
 • Strom oskoruše je nejstarší a nejplodnější ovocný strom Evropy
 • I 300letý strom plodí přes tunu ovoce
 • Jde o nejmohutnější druh jeřábu s největšími plody
 • Oskorušové dřevo je nejtvrdší z evropských dřevin
 • Na Strážnicku údajně rostou největší oskoruše na světě.

Muzeum oskoruší..

Čeho že je to muzeum? Jedná se o jedinečný, tradiční  strom této oblasti, který nese odborný název Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) a jeho lahodné plody a léčivé účinky znali už staří Římané.U nás se s ním setkáme právě jen v oblasti Slovácka a jižní Moravy.Oskoruše je snad největší a nejplodnější ovocná dřevina v celé Evropě a v posledních letech se opět vrací k vinohradům a polním cestám. Plody se zpracovávají na ovocný čaj, marmelády, mošty, vyrábí se z nich pálenka oskerušovice a nebo může posloužit i léčivá tinktura z pupenů na křečové žíly. Ale nejjednodušší a také nejzdravější způsob užívání je jíst zralé měkké, krémovité plody čerstvé.
Pálenky v muzeu oskorušíO tom, jak je zde tato ovocná dřevina vážená a ctěná svědčí právě to, že stromu bylo zřízeno vlastní muzeum, ke kterému patří i naučná Oskorušová  stezka.
Na trase stezky jsou mohutné chráněné stromy oskeruší i největší Adamcova oskoruša, která má obvod kmene 460 cm, stáří se odhaduje cca 500 let.

Z Muzea oskoruší neodejdete s prázdnou. Můžete si zde zakoupit produkty z tohoto stromu, suvenýry, ale i stromek samotný, dají vám ochutnat tradiční bylinné čaje našich babiček. Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen. Dvakrát ročně se zde pořádá Slavnost oskeruší – Oskorušobraní.

Muzeum Oskoruše
 • Muzeum je otevřeno od května do září v SO a Ne, přes prázdniny denně vždy od 13:00 do 17.00 hod
 • Mimo tyto termíny lze domluvit návštěvu na objednávku na telefonu:
  • 724 162 265
  • 728 070 736
Líbil se Vám náš článek?