Skleněná krása, aneb tradice žije…výlet do Jablonce nad Nisou

barevná skleněná květina sklářů z Jablonce nad NisouVýlet do Jablonce nad Nisou, zábava pro celou rodinu..

přemýšlíte kam se vydat na výlet s rodinou či přáteli, ale nechcete trávit příliš mnoho času na cestách? Pak mám pro vás zajímavý tip na báječný výlet do vskutku blýskavého kraje, kde můžete být už za hodinu jízdy z Prahy. A blýskavého proto, že tento kraj je světově proslulý výrobou skla a převážně bižuterie. Už víte kam se spolu se mnou dnes podíváte? Ano, řeč je o Jablonci nad Nisou a jeho blízkém okolí.

Něco málo z historie..

Expozice v muzeu sklářstvíJablonec nad Nisou prožíval svá nejslavnější léta v období 18. -19. století, kdy se Jablonci přezdívalo „rakouská Kalifornie“ jen místo zlatých zrn zde příchozí hledali skleněné „drahokamy“. Neměli bychom ovšem zapomenout na inovátora výroby broušených skleněných kamenů a obchodníka Daniela Swarovskiho, který pocházel z Jizerských hor a který již koncem 19. století získal věhlas po celém světě. Rozmach kraje ovšem zastavila ekonomická krize 30. let 20. století a obě světové války. Přesto se však podařilo Jablonci vrátit na pozici významného světového dodavatele bižuterie. Pod názvem Jablonex se vyváželo sklo a bižuterie do celého světa a přesto že již dnes Jablonex neexistuje, jeho jméno znají všude a Jablonecká bižuterie píše své novodobé dějiny.

Expozice v muzeu skla a bižuterieJděte tam, kde dotýkání je dovoleno..

Pro rodiny s dětmi je určena expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, ne opravdu jsem se nezbláznila. Děti a sklo nemusí vždy představovat vražednou kombinaci. Muzeum pro své dětské návštěvníky chystá různá překvapení v rámci expozice, také je zde několik interaktivních panelů kde děti nenásilnou formou mohou dozvědět spoustu informací o výrobě skla, možnostech využití a také něco málo z historie. Někdo si však potřebuje všechno raději osahat a prohlédnout na vlastní oči, tak právě pro něj je určena série panelů, kde si všechny techniky opracování skla můžete pořádně prozkoumat, protože jak hlásí slogan na většině z nich – Dotýkat se doporučeno. Tak směle do toho. Pokud patříte vy a vaše děti mezi zvídavé návštěvníky, určitě objevíte tajnou pokladnici, odkud si můžete jeden „drahokam“ odnést sebou domů jako trvalou vzpomínku na tuto cestu. Muzeum také pořádá různé akce a výstavy, aktuálně si zde můžete prohlédnout výstavu k 65. výročí založení firmy Preciosa, která je dnes známá hlavně díky výrobě skleněných lustrů a svítidel, ale i překrásnými bižuterními kousky. Zdobení vánočního stromku si vy i vaše děti můžete natrénovat již 1. Prosince 2013, kde vám dětský sbor zazpívá i tradiční vánoční písně a koledy. A ještě jedna zajímavost – už před cestou do jabloneckého muzea si můžete do vašeho chytrého telefonu zdarma stáhnout aplikaci, která vás provede celou expozicí muzea.

Muzeum skla a bižuterieChtělo by to dáreček..

Prohlídka muzea vás rozněžnila a rádi byste udělali radost někomu blízkému? Pak můžete brouzdat městem a hledat co vás cvrnkne do nosu, nebo můžete ušetřit své nožky a půjdete rovnou tzv. ke zdroji.  Od roku 2011 totiž v Jablonci funguje prodejní centrum Palace Plus, který provozuje společnost Texo Plus za podpory Svazu výrobců skla a bižuterie. Na ploše 700m2 je toho spousta k vidění a garantuji vám, že si nebudete moci vybrat. Je libo blýskavé náušnice, korále, náhrdelník nebo snad brož? Nebo jste spíše příznivcem užitkového skla? Ať tak či onak, rozhodně si přijdete na své. Svoje hotové výrobky zde nabízí více než 30 bižuterních firem a skláren. Ale Palace Plus není jen obyčejná prodejna. Pokud máte jen trochu tvořivého ducha a obě vaše ruce nejsou levé, můžete si zde ve tvořivé dílničce vytvořit originální módní doplněk, nebo jen maličkost pro kamarádku. A jsou zde připraveni i na nájezdy dětských umělců. Každý den je zde také připravena ukázka výroby bižuterie přímo na prodejně. Můžete se tak dívat přes rameno studentům místních středních uměleckých škol a sledovat, jak se jim přímo pod rukama rodí něco překrásného, nebo jen načerpat inspiraci. Pořádají zde i semináře a tvůrčí dílny s návrháři.

Šaty a bižuterie..

Bižuterie Jablonec nad NisouPokud vás láká spojení krásy českých žen, šatů a bižuterie pak vás ráda pozvu na módní přehlídku Made in Jablonec, která se bude konat 9. ledna 2014 v jabloneckém Eurocentru. Přehlídka je dílem spolupráce 14-ti oděvních a 20-ti bižuterních firem a špičkových módních a bižuterních designérů. Takže dle mého názoru bude nač se dívat… Pro představu vám v galerii nabízíme ohlédnutí za předchozími ročníky.

Pro www.gastrovylety.cz  Lenka Žáková

 

Fotogalerie:

Muzeum Skla a bižuterie

U Muzea 398/4, 466 01

Jablonec nad Nisou
Tel: + 420 483 369 011

OTVÍRACÍ DOBA:

út – ne 9.00 – 17.00

Prodejna bižuterie

PALACE Made in Jablonec
Palackého 41
466 01 Jablonec nad Nisou

Pondělí – Pátek: 9-17 hod


Líbil se Vám náš článek?