Gastro-výlet na kozí farmu Žofín

[slideshow_deploy id=’4064’]

Farma plná zážitků

České švýcarskoV krásné krajině Lužických hor, ve středu Šluknovského výběžku a hlavně nedaleko turisticky zajímavého Hřenska s majestátní Pravčickou bránou a romantickými soutěskami se nachází malá obec Horní podluží,  v jejíž části Žofín se nachází stejnojmenná farma manželů Dvořákových. Na farmě naleznete bezpočet zvířátek –  psy, kočky, husy, králíky ale především kozy. Chovem převážně bílých krátkosrstých koz se manželé zabývají bezmála 20 let a na jejich přístupu je opravdu vidět, že svou práci dělají s láskou. Což se také odráží na kvalitě a chuti jejich vynikajících sýrů.

A jak to všechno začalo?

Kozí farma ŽŽofín,,Já jsem holka ze Žižkova“,  směje se Alena Dvořáková. Společně totiž s mužem ze zdravotních důvodů opustili ruch velkoměsta a vydali se vstříc venkovskému životu. Pan Dvořák z počátku jezdil na venkov ,,pouze” na víkendy, ale život na farmě zvítězil nad stresem města. “První koza, to byla vlastně náhoda.  Jen jsem se šla na kozenky podívat, no a už jsem si jednu vedla domů. Potom přišla kůzlátka a nám jich bylo líto a rázem bylo 6, 9 ..20 koz a farma byla na světě” , vypráví paní Dvořáková.

 

Kozí farma Žofín

Žofín 6 Horní Podluží 407 57

+420 721 824 307
+420 412 379 454

info@kozifarma-zofin.cz

Oficiální web farmy

A co vlastně kozí farma Žofín nabízí?

Kozí farma ŽŽofínKozí farma ŽŽofínděti určitě budou nadšené z prohlídky farmy, kterou je majitelé rádi provedou. Ukážou jim všechna zvířátka a dozví se tak mnoho zajímavého o jejich životě a  potřebách. Dospělí si určitě pochutnají na čerstvém kozím sýru, přírodním anebo česnekovém s paprikou. A pokud budete mít štěstí, bude zrovna ,,na skladu” kozí camembert.  Můžeme jen potvrdit, že je naprosto skvostný. Farma také nabízí ubytování, což je ideální pro rodiny s dětmi, které se zde opravdu nebudou nudit. Pro toho, kdo se nebojí fyzické práce, je tu možnost zapojení se do provozu farmy. Můžete uklízet stáje, připravovat krmení pro kozy, ošetřovat kozám paznehty a naučit se dojit, a to buď ručně, nebo dojícím strojem. V době, kdy se rodí kůzlata, je možno asistovat i při porodu.

České ŠvýcarskoVýlet na kozí farmu Žofín můžeme vřele doporučit a pokud jí spojíte s návštěvou národního parku České Švýcarsko, určitě si užijete skvělý výlet.

pro www.gastrovylety.cz Zbyněk Metelka

 

Fotogalerie kozí farmy a Českého Švýcarska

[nggallery id=48]

[codepeople-post-map]

 

Líbil se Vám náš článek?