Výlet s dětmi: Toulcův dvůr

[slideshow_deploy id=’1087’]

Noemova archa českých zvířátek

Spousta zážitků na jednom dvorečku

logo_td_velke_bar

areál Toulcova dvora nabízí nepřeberné množství sociálních, vzdělávacích, ekologických a rodinných projektů, příkladem lze uvést mateřskou školku Semínko, nebo v České republice ojedinělou lesní mateřskou školku Lesníček, či rodinné centrum Mateřídouška. My se však na Toulcův dvůr podíváme očima, náhodného návštěvníka, který vůbec netuší, co může za zdmi této stavby, jejíž první zmínka je datovaná k roku 1362, čekat.

Za branami statku, kup si BIO oplatku…

[singlepic id=213 w=320 h=240 mode=watermak float=left]nebo třeba sýr, v BIO obchůdku přímo ve dvoře, kde naleznete široký sortiment BIO a farmářských výrobků. Dále v centru dvora naleznete Infocentrum, kde Vám milý perzonál poskytne veškeré informace o ,,Toulcáku”, poskytne Vám mapku areálu a nebo si zde domluvíte prohlídku s průvodcem. Další zajímavosti z hlavního centra dvora si necháme na závěr článku a rovnou vyrazíme na prohlídku celého areálu.

Cestou, necestou, polem nepolem…

nebo také loukou, pastvinou, lesem či mokřadem, takovou škálu biotopů naleznete při obhlídce zdejšího areálu. Paradoxně takové škále stanovišť napomohl zanedbaný stav statku v druhé polovině minulého století. Vznikl tak například velmi zajímavý mokřad, který jistě zaujme nejedno dítko, ale i dospělého a vydají se spolu na dobrodružnou cestu po dřevěných lávkách.

Mezi další zajímavosti patří venkovní expozice o veverkách, replika slovanské polozemnice, která názorně představuje obydlí slovanů v raném středověku, ojedinělá keramická pec, interaktivní hmatová stezka, kde si se zavázanýma očima, bosí, vyzkoušíte jaké to je chodit po kamenech, šiškách, trávě a různých dalších přírodních materiálech. Děti si určitě rádi zahrají na dendrofon sestavený ze čtrnácti píšťal, a i Vás jistě zaujme různorodost melodií jednotlivých druhů dřevin. Pro lepší určení druhu stromu je na každé píšťale vypálen list dané dřeviny.

Díky projektu Noemova archa…

si téměř na každém kroku prohlédnete nějaké to, původní české hospodářské zvířátko, mnohé z nich již bohužel z českých vesnic vymizelo, a tento projekt si dal za úkol ochránit tento genofond a propagaci těchto plemen. Ať již jde o stádo Huculských koní, krávu Českou červinku, kterých je již pouze 84 čistokrevných kusů, Valašské ovce, u dětí oblíbené Přeštické, černostrakaté prasátko, kozy, husy, králíci… každý si zde najde to své oblíbené.

Pokud jste zvolili prohlídku s průvodcem, navštívíte také vnitřní expozici v gotickém špýcharu a jeho sklepení, kde se nachází výstava starého zemědělského náčiní a přadných rostlin. Prohlídka areálu s průvodcem trvá přibližně jednu hodinu a zaplatíte za ní 50,-Kč, děti a senioři o dvacet korun méně. Jinak je do celého areálu vstup zdarma, kromě dnů, kdy se zde konají velké akce (dožínky, jarmark, apod.), o kterých Vás budeme pravidelně informovat.

Když přijde hlad…

po prohlídce přírodního areálu o rozloze 5,5 hektaru Vám vyhládne, neváhejte navštívit místní Zdravou jídelnu, kde pro Vás připravují dobroty z BIO a Fairtrade surovin. Jídelna je celá nekuřácká a nabízí i vegetariánské pokrmy. Ač sám nejsem vegetarián, čočka s jáhly, červenou řepou a jogurtovým dresingem byla vskutku skvělá.

Závěrem jistě rádi navštívíte obchůdek na dvorečku paní Syrovátkové, plný květin, voňavých bylinek a řemeslných výrobků z přírodních materiálů.

V Toulcově dvoře si každý najde to své, ať už jde o jednotlivce, zamilované páry či rodiny s dětmi. Naleznete zde také možnost ubytování, řadu doprovodných akcí, či volnočasových kroužků.

Pro gastrovylety.cz Zbyněk Metelka

Kam dál:

Muzeum kávy praha
Muzeum kávy praha
Muzeum gastronomie
Muzeum gastronomie
Oficiální webová stránka Toulcova Dvora
Oficiální webová stránka Toulcova Dvora
Líbil se Vám náš článek?